Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24550)

За Брендон и за Брук Македонија е втора татковина

Брендон Филиповски е роден во Австралија, но има македонски корени. Првпат земјата на своите предци ја запознал на 19 години и тогаш си ветил...

„Анималс“ – прекрасните поп-звуци на „House of the Rising Sun“

Поимот поп-музика може да се однесува на нешто што е популарно, но означува и жанр. Се користи како одредница за музичките содржини што ги...

„Гоцева мисла“ за Кирил Темков и за Жан-Патрик Конрад

Годинава добитници на меѓународната награда „Гоцева мисла“ се Кирил Темков од Филозофскиот факултет во Скопје и на Жан-Патрик Конрад, претседател на Европската академија на...

„Како во филм“ од Модерндорфер на македонски

Издавачката куќа „Паблишер“ неодамна го објави романот за деца и млади „Како во филм“ од Винко Модерндорфер. Ова е уште едно издание во рамките...

Чиј е Леонардо – Италија и Франција во војна

Годинава се навршуваат 500 години од смртта на Леонардо да Винчи, а подготовките за јубилејот ги одведоа Италија и Франција во натпревар за тоа...

„Луди за Македонија“ – документарец за „Езерките“ од Хрватска

Филмскиот материјал е сниман во Загреб, Скопје и во други делови на Македонија. Покрај Македонци, повеќето членови на ансамблот се Хрвати од разни делови...

Едно кажуваат дома, друго во Брисел

Идната недела би можела да биде закажана седница на Претседателството на Босна и Херцеговина, на која би можела да се најде точката за именување...

Грција блокирана од земјоделците

Грчките земјоделци одбија дијалог со министерот за земјоделство, му порачаа дека тој и Владата не се на нивна страна и повикаа засилување на блокадите,...

Партиска блокада за граѓанските референдуми

Досега во Хрватска пропаднаа повеќе иницијативи за референдумско изјаснување на граѓаните, додека успешни беа само оние што ги организираше актуелната власт Министерот за управа во...

Работниците од „Еурокомпозит“ повторно протестираа

Работниците прогласени за технолошки вишок во „Еурокомпозит“ вчера протестираа во Прилеп барајќи од Владата, како што рекоа, чин на добра волја за исплата на...