Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24440)

Синема парадизо

Има, така, денови во кои една тема, една мелодија, цел ден ја слушам. Ми плови во мислите, ме разгалува, ме носи во некоја друга...

Маркови кули да стигнат на постојаната листа на УНЕСКО

Од 2005 година Маркови кули се наоѓаат на привремената листа на заштитени подрачја на УНЕСКО со објективни потенцијали по спроведената постапка за позиционирање на...

„Исцелител“ е македонски кандидат за „оскар“

Комисијата за избор на македонски кандидат за наградата „оскар“ за најдобар филм од неанглиско говорно подрачје, при Друштвото на филмски работници на Македонија, прифатена...

Протест за убиството на раперот

Демонстранти се судрија со полицијата за време на завчерашните протести во неколку грчки града што се одржаа по повод петгодишнината од убиството на раперот...

Бојкот за државната телевизија

Грчката опозициска Нова демократија им дала инструкции на своите пратеници и високи функционери да не се појавуваат на програмите на државната телевизија, обвинувајќи ја...

Тивка војна за лидер на хрватската десница

Радикалната десница нема да се откаже од намерата за нов лидер, но засега изгледа дека состојбата во ХДЗ е во пат-позиција Во Хрватска моментално единствена...

НЛБ со нов начин на плаќање

НЛБ банка ја промовираше новата услуга НЛБ пеј мобилен паричник, која овозможува бесконтактно плаќање на продажните места преку мобилен телефон. Станува збор за современа...

Узунов: Референдумот е како дупла шестка

Како што се развива кампањата поврзана со референдумот, кој треба да се одржи на 30 септември, така со свои ставови пред јавноста излегуваат сѐ...

Фронтекс со дополнителни сили ќе го контролира приливот на мигранти на...

Темата за справувањето со мигрантите на Западен Балкан, а со тоа и во Македонија, по некакво затишје повторно се актуализира. Европската служба за контрола...

Антисемитизмот како политичка идеологија

Вообичаено, антисемитизмот во Европа и во светот одамна се подразбира како израз на нетрпеливост и форма на вечно непријателско однесување спрема еврејскиот народ и...