Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24401)

Кураторката на московски „Гараж“ во Скопје

Во Музејот на современата уметност предавање насловено „Рефлексивен музеј“ одржа Кејт Фаул, водечка кураторка во музејот на современата уметност „Гараж“ во Москва и директорка...

Преполна сала за изведбата на „Странци“ на „Охридско лето“

Драмски театар од Скопје со театарската претстава „Странци“ од Филипо Болоња, режирана преку современиот пристап на режисерката Нела Витошевиќ синоќа ја наполни салата на...

Гран при на „Стоби“ за „Ардалион“ од Ерменија

На древната сцена во античкиот амфитеатар со доделување на наградите заврши 17-от интернационалниот фестивал на античка драма „Стоби“. Со гран при за најдобра драма...

Земаљскиот музеј од Сараево ќе гостува во Скопје

Од музејот, каде што беше отворена изложбата ,,Скопската тврдина - симбол на градот“, ќе бидат презентирани дела на Франтишек Топиќ, пионер на фотографијата во...

Полицијата немоќна пред убиствата на белградските улици

Убиството на познат белградски адвокат, кое се случи во саботата во претходно организирана заседа, потсетува на класична мафијашка пресметка Убиството на адвокатот Драгослав Огњановиќ е...

Индустриското производство во јуни поголемо за 12,1 отсто

Индустриското производство во јуни годинава, во однос на јуни лани е поголемо за 12,1 отсто. Во периодот јануари - јуни 2018 година во споредба...

„Алкалоид“ со инвестиции од 561,4 милион денари и со 105 нови...

„Алкалоид“ Скопје оствари позитивни финансиски резултати во периодот јануари-јуни 2018 година, покажуваат неревидираниот единечен и неревидираниот консолидиран биланс на успех. Според единечниот биланс на успех,...

Косовските царини се штетни и загрижувачки

Европската комисија итно го повикува Косово да се однесува конструктивно за да ја реши ситуацијата без одложување, особено со оглед на тоа дека Косово...

Лозарството, националната свест, јазикот и историјата

Преродбенските пројави на македонството (5) Во почетокот на 1892 година е објавен првиот број на весникот „Лоза“, по кое и целото движење го доби името....

Зашеметувачка екстаза во сржта на Шара

#РаскажиНиЗаМакедонија ЛЕШНИЦА " order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500"] Пронајдете екстаза во животот, самото чувство дека живеете е радост сама по себе, е мудрост на поетесата Емили Дикинсон. Лешница...