Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24348)

Налето да се подготвиме за зима

Никако не смееме да заборавиме дека Скопје со загадениот воздух одамна се најде на листата на најзагадените градови во Европа и во светот, но...

Жени-политичари нема или и тие им се лојални на мажите

Политичарките во Босна и Херцеговина се редок исклучок, а во телата на извршната власт само единаесет отсто се припаднички од понежниот пол Со децении на...

ООУ „Браќа Миладиновци“ од Куманово одбележа 65 години од постоењето

Eднo од најстарите училишта во Куманово, но и во државата ООУ „Браќа Миладиновци“ од Куманово деновиве (23 мај) прослави голем јубилеј - 65 години...

Дивите депонии најголем проблем

Комуналните претпријатија предлагаат агресивни кампањи за издигање на јавната свест на граѓаните за чиста животна средина, за да се промени сликата за Македонија, која...

Македонија на дневен ред пред министрите на ЕУ

Македонија и напредокот во преговорите за името ќе бидат една од главните теми на денешниот Совет на министрите за надворешни работи на ЕУ. Министрите за...

Можни се негативни ефекти врз јавните финансии

Иако стратегијата го поставува мастришкиот критериум на јавен долг од 60 отсто од БДП како горен лимит на задолжувањето, сепак таквата претпоставка е лабава...

Долги листите на чекање за упис во градинка

Во Македонија, веќе повеќе од една деценија, родителите се соочуваат со „потребата за фаќање врски“ и за запишување на децата во предучилишните воспитни установи Еден...

Што донесе бомбардирањето со осиромашен ураниум?

Деновиве на голема врата, од многу високи државни функционери од регионов, со право повторно се реактуализира ова прашање. Очигледно последиците се далекосежни и имаат...

Џихадистите убија четворица руски војници во Сирија

Најмалку четворица руски војници се убиени, а тројца други се ранети, во напад на сириски бунтовници во провинцијата Деир ез-Зур во источниот дел на...