Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24332)

Денови на филигранство и накит

Занаетчиската комора - Скопје и „Скопје сити мол“ четврти пат го организираат настанот „Денови на филигранство и накит“, со кој сакаат да се даде...

Празнувањето на Ѓурѓовден во Козица – многувековна традиција

На овој ден целото село се вклучувало во оваа прослава, а најдобар сведок на долгата традиција е и една фотографија стара 125 години, на...

„Скопските вертикали“ во Музејот на градот Скопје

Изложбата „Скопските вертикали“ ќе биде отворена вечерва во 20 часот во Музејот на градот Скопје. Автори се: Јован Ивановски, Ана Ивановска Дескова и Владимир...

Промовиран прирачникот „Како се оди во Париз“

Во париски амбиент, со кроасани, макаронс-колачи и со француска музика во саботата беше промовиран прирачникот „Како се оди во Париз“ од авторката Јана Мишо,...

Гостува босанската писателка Лејла Каламујиќ

Денеска од 16 до 18 часот на штандот на издавачката куќа „Готен“ на Саемот на книгата во Скопје, босанската писателска Лејла Каламујиќ ќе ја...

Отворен фестивалот во чест на Х’дерлез – заштитен од УНЕСКО

Во валандовското село Чалакли викендов беше отворен 27-от меѓународен фестивал „Пролетни веселби во чест на празникот Х’дерлез“. Во декември 2017 година овој настан УНЕСКО...

Грандиозно финале со безвремениот „Реквием“ на концертот на филхармонијата

Овој концерт на Македонската филхармонија беше одлично програмски дефиниран. Иако обично Моцартовиот „Реквием“ се изведува самостојно, ретко со други дела во иста вечер, овој...

Училишните полицајци немоќни пред насилството меѓу децата

Во претходните три години во училиштата во Црна Гора во над 300 случаи биле преземени мерки за спречување насилство. Само лани имало 27 постапки...

Третиот пат во Хрватска води во социјализам

Рејтингот на Жив ѕид постојано расте, а од оваа партија отворено порачуваат дека не им се потребни ни ЕУ ни еврото Порастот на рејтингот на...

Во одбрана на Маркс

Импотенцијата на современата филозофија и практика сигурно не може да му се припишат на еден човек, па дури тоа да е и Крал Маркс!...