Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24323)

Со марш и со синдикални барања ССМ ќе го одбележи 1...

Сојузот на синдикати на Македонија организира првомајски марш по повод Меѓународниот ден на трудот. Под мотото „Патиштата се различни, целта е една“ маршот ќе...

Автопатот Демир Капија – Смоквица конечно отворен

Автопатот Демир Капија - Смоквица е отворен, со што се комплетира целосно автопатското решение на Коридорот 10 низ територијата на Македонија. Новата делница во должина...

Аграрот бара големи комбинати и помалку регулатива

Состојбата во земјоделството не е добра. И покрај субвенциите, резултати нема, а нема ниту партнерски однос меѓу производителите и откупувачите Недостиг од сезонски работници, недоволна...

Вакцинирањето нема да биде услов за упис во училиштата?

Министерството за здравство нема да бара вакцинирањето да биде услов за упис во училиштата, изјави вчера заменик-министерот за здравство Гоце Чакаровски, кој рече дека...

Критики кон Владата и од партнерите

Милчин во неколку наврати и порано упатуваше одредени забелешки за работата на Владата, но овој пат е подециден, а се однесува на преговорите за...

Човекот што македонското прашање го отвори пред Толстој и Мештровиќ

Станува збор за една недорасветлена личност во македонската национална историја, но човек што има исклучителни заслуги за македонското национално дело, воедно и личност што...

Две стратегии за борба со тероризмот и со екстремизмот

Двата стратегиски документа се со важност до 2022 година и се изработени од Националниот комитет за спречување насилен екстремизам и борба против тероризам. „Нова...

Бришење патос со меѓународното право

Што е со меѓународните норми во врска со употребата на вооружена сила од страна на една нација против друга? Овие норми се многу релевантни,...

Абдеслам осуден на 20 години затвор за нападите во Брисел

Судот во Брисел го осуди џихадистот Салах Абдеслам на 20 години затвор за терористички обид за убиство на полицајци. Абдеслам, единствениот преживеан од терористичките...

Сеул ја запре пропагандата против Северна Кореја

Јужна Кореја вчера ја стопира пропагандата, која повеќе од две години преку граница ја спроведува против Северна Кореја. Одлуката е донесена неколку дена пред...