Ознака: Децата

Моите златни 38 години им ги подарив на децата!

На мое големо задоволство, долги години соработував со најстарото списание за деца во нашата земја, „Колибри“, кое секој вторник излегува во дневниот весник „Нова...

Децата од кичевските градинки во посета на новата општинска зграда во...

Во неделата децата од повозрасните групи од детските градинки „Олга Мицеска“ и „Ластовички“ од Кичево ги посетија новата општинска зграда и градоначалникот Фатмир Дехари....

Не постои дете што „не го бидува за ништо“!

Она што возрасните секогаш треба да го знаат и да го применуваат е постојано да се ангажираат за поддржување и поттикнување на креативноста на децата,...

Кучињата се мили, ама децата се помили

Кучето му е најдобар пријател на човекот. Прашање е дали човекот му е пријател на кучето Една светска статистичка студија откри дека градот Хјустон, Тексас,...

Што предизвикува стресот кај децата?

Речиси целиот мој работен век го посветив на изучување на стресот и неговите последици и затоа често пишувам за оваа тема. Впрочем, психосоматската медицина...

Децата на Газа

Слободно можете да ја прескокнете оваа колумна, особено ако не сакате да се вознемирувате. Една дрска млада дама од Македонија, која ме следеше на...

Кина би можела да ја ограничи употребата на мобилни телефони...

Кина може да воведе уште построги ограничувања за времето што децата можат да го поминат користејќи мобилни телефони. Управата за сајбер-простор на Кина (CAC) предложи...

Злоупотреба на децата за политички цели?

Министерството за внатрешни работи иницира предмет до Основното јавно обвинителство во врска со „Малиот битолски Монмартр“ Изјавата на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на...

Децата се нашата светла иднина, како да ја обезбедиме

Токму 1 јуни, како Светски ден на детето, има цел да ѝ го сврти вниманието на целокупната јавност во однос на предизвиците и проблемите...

Крајно време е да се свртиме кон децата

Крвавиот масакр што се случи деновиве во Белград, во кој малолетник на возраст од неполни 14 години во училиштето „Владислав Рибникар“ уби 10 свои...