Ознака: Детска клиника

Пожар на Клиниката за детски болести, нема повредени деца

На одделението за хематолошки болести при Клиниката за детски болести, синоќа настана пожар на терасата на првиот кат. Од Клиниката информираат дека противпожарната екипа интервенирала...

Директорката на Детската клиника поднесе оставка

Директорката на ЈЗУ „Универзитетска клиника за детски болести“, Катарина Ставриќ, од лични причини поднела оставка од функцијата за време на изборната кампања. Министерот за здравство,...

Иванова подели пакетчиња на Детска клиника

 Сопругата на претседателот Ѓорге Иванов, Маја Иванова денеска на дечињата кои се лекуваат на Детската клиника им подели новогодишни пакетчињата, посакувајќи им колку што...

Виталните параметри на бебињата во инкубатор ќе се следат преку монитор

Централен мониторинг на виталните параметри кај децата ќе се прави во Одделот за интензивна нега на Универзитетската клиника за детски болести. Станува збор за...

Тригодишно дете донесено починато на Клиника

Во дневниот билтен МВР информира дека вчера предпладне на комплекс клиники „Мајка Тереза“ е донесено починато тригодишно дете. -На 12.12.2018 година околу 10 часот од...

Израелската амбасада донираше специјални колички за деца

Донацијата на 48 специјални колички за деца во Македонија од страна на амбасадата на Израел, беше претставена на денешната заедничка прес-конференција на израелскиот амбасадор...

Детската клиника доби апарати за механичка вентилација во домашни услови

Апарати за механичка вентилација во домашни услови доби како донација Клиниката за детски болести во Скопје. Со нив, пациентите ќе можат наместо во болница...

Детската клиника доби дневен центар за болни од рак

Дневен центар за психосоцијална поддршка на децата заболени од малигни болести е отворен на Универзитетската клиника за детски болести по иницијатива од здружението „Борка...

Детската клиника има потреба од вработување сестри и доктори

На Универзитетската клиника за детски болести се вработија 40 медицински сестри со што делумно се надмина проблемот, но има потреба да се вработат уште толкав...