Ознака: Детска клиника

На Детска клиника има шест деца со пертусис болнички лекувани, подолго...

Од почетокот на годинава се регистрирани 410 случаи на голема кашлица, од кои моментално шест се болнички лекувани на Детската клиника, претежно доенчиња -...

Детска клиника: Извештајот на ДЗР се однесува на 2022 и првиот...

Извештајот на ДЗР за ЈЗУ Универзитетска клиника за детски болести, Скопје, се однесува на работењето на Клиниката за 2022 година и првиот квартал од...

Кај детето со голема кашлица на Детската клиника се применува имуносупресивна...

Кај четиригодишниот пациент кој е вакциниран со голема кашлица, а е хоспитализиран на Детска клиника се работи за состојба која индицира примена на имуносупресивна...

Тренчевска: Се чекаат информации од обвинителството за случајот со повреденото дете...

Министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска денеска информира дека ќе се знае дали и како ќе се постапува за случајот со детето...

Суперхероите и Дедо Мраз со подароци ги израдуваа најмладите во Детската...

Суперхерои од цртаните филмови, јунаци од бајките и Дедо Мраз утринава имаа исклучително важна акција, спуштајќи се на терасите на детската клиника во Скопје...

Бебе родено во прилепската болница, почина од сепса на Детска клиника

Машко бебе кое пред десетина дена се родило во прилепската болница, починало од сепса на Детската клиника, објави Тв Сител. Како што објави телевизијата, мајката...

Три деца донесени на Детска клиника – на роденденска забава се...

Три деца синоќа биле донесени во Клиниката за детски болести откако на роденденска забава во игротека се напиле течност, најверојатно дизентал, соопшти МВР. - На...

За директори на Онкологија и на Детска клиника Сали ги именуваше...

Министерот за здравство Беким Сали за вршител на должност медицински директор на Универзитетска клиника за детски болести ја именува д-р Стојка Нацева-Фуштиќ, додека за...

„Кога си среќен…“ за да ги развесели и за поголема гласност...

Овој ден ја потенцира и потребата за порамноправен и подобар пристап до третман и нега за сите деца со рак Со песната „Кога си среќен...

Малата Ајше е излекувана од леукемија – заѕвони на ѕвончето на...

Девојче успешно е излекувано од леукемија на Универзитетската клиника за детски болести, информира министерот за здравство Беким Сали кој денеска ја посети Клиниката со...