Ознака: депортација

Македонските и албанските државјани најбројни во депортациите од Германија

Државјаните на Македонија и на Албанија биле меѓу најбројни меѓу вкупно 6.198 странци депортирани од Германија во првата половина од годинава, објавува „Дојче веле“. Депортирани...

Геноцид, депортација и истребување на населението од регионов

Српскиот историчар Милован Пизари, на српската државна телевизија РТС, ја обвини Бугарија за „геноцид, депортација и истребување на населението во Србија и во Македонија“...

Ѓоковиќ ја напушти Австралија по 11-дневна правна борба

Новак Ѓоковиќ е депортиран од Австралија. Во придружба на австралиската гранична полиција, тој денеска се качи на летот што требаше да појде од Мелбурн...

Грција принудно депортираше 19 државјани на Бангладеш

Со чартер лет од Атина, 19 нелегално влезени државјани на Бангладеш во Грција, денеска принудно беа депортирани, соопштија од Министерството за миграција и азил...

Засадени дрвца за незаборав по повод 78-годишнината од депортацијата на Евреите...

Со полагање цвеќе пред споменикот на депортираните Евреи од Битола и на споменикот на Естреја Овадија Мара, од страна на битолската градоначалничка, Наташа Петровска,...

Русија ќе депортира странци кои ги прекршиле мерките за карантин

Москва ќе депортира 88 странци кои ги прекршиле мерките за карантин што им биле воведени како претпазливост поради коронавирусот, изјави заменик-градоначалничката на Москва, Анастасија...

Граѓаните од ЕУ нема автоматски да бидат депортирани по брегзит

Велика Британија нема автоматски да ги депортира граѓаните од Европската Унија кои не побарале да останат во земјата по брегзит - рече денеска координаторот...

Колумбиската влада депортира 59 државјани на Венецуела

Владата на Колумбија објави дека ќе депортира 59 венецуелски државјани кои учествувале во, како што се наведува, „акти на вандализам“ за време на недамнешните...

Израелскиот крал на дрогата ѝ побегнал на полицијата при депортација

Амос Дов Силвер, основач на најголемата светска мрежа за продажба на дрога преку интернет, побегнал од киевскиот меѓународен аеродром „Бориспил“, пренесе агенцијата „Тасс“. Украинската национална...

Шеговитата теорија на заговор се обидува да ја спречи депортацијата на...

Познатиот водител и комичар Тревор Ноа осмисли шеговита теорија на заговор според која првата дама на САД, Меланија Трамп, всушност претставува цел на мигрантската...