Ознака: Ден на жалост

Во Бугарија утре ден на жалост за двете трагедии

Во Бугарија ќе биде ден на национална жалост за жртвите од двете трагедии – пожарот во домот за стари лица и тешката автобуска несреќа...

Бугарија и Македонија се заедно во тагата за жртвите

Во подготовка е решение за прогласување денови на жалост на територијата на Македонија, но и во Бугарија, најави премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција...

На Германските гробишта во Прилеп одбележан Денот на народната жалост

Денот на жалоста е симбол на сеќавање и мост за заедничка мирна иднина на Европа Амбасадорите на Германија Анке Холштајн и на Франција, Сирил Бомгартнер,...

Се случи за една минута, само видовме дека автобусот излета

Ден на жалост во Косово На Косово денеска е ден на жалост поради 10-те загинати во автобуската несреќа во Хрватска. Денот на жалост го прогласи косовоската...

Напаѓачот активирал импровизирана бомба во училиштето во Казањ

Бројот на жртвите во вчерашното пукање во училиштето во Казањ се зголеми на девет, додека бројот на повредени се зголеми на 23, соопшти денеска...

Ден на жалост во Нови Сад поради смртта на Балашевиќ

Денешниот ден е прогласен за ден на жалост на територијата на градот Нови Сад, по повод смртта на музичарот, Ѓорѓе Балашевиќ. Градската управа соопшти дека...

Ден на жалост во Хрватска

Денеска во Хрватска е Ден на жалост за жртви земјотресте во земјотресот со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала од 29 декември во...

Ден на жалост во Кина за жртвите од коронавирусот

Триминутно молчење за повеќе од 3,300 луѓе кои починаа од коронавирус во Кина. Точно во 10 часот по локално време, Кина им оддаде почит...

Молитви и плач одекнуваат низ албанското село во близина на епицентарот

Плач и молитви се слушаат во селото Тумане во Албанија, кое се наоѓа во близина на епицентарот и е најпогодено од земјотресот, додека спасувачките...

Ден на жалост во Косово поради жртвите од земјотресот во Албанија

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, го прогласи 27 ноември за ден на жалост во земјата поради жртвите од земјотресот што ја погоди Албанија. -Во знак...