Ознака: Ден на жалост

Ден на жалост денеска во Косово по двете убиства на жени...

Претседателката на Косово, Вјоса Османи го прогласи денешниот ден, 17 април, за ден на жалост во спомен на убиените жени и девојки во Косово...

Како ќе реагира Кремљ додека Русија тагува за жртвите од терористичкиот...

Извор: Би-би-си На московската авенија Нов Арбат се поставени едни од најголемите видеоекрани во Русија. Деновиве сите тие ја прикажуваат истата џиновска слика: Запалена свеќа...

Ден на национална жалост во Русија поради терористичкиот напад во Москва

Русија жали за загинатите во терористичкиот напад што се случи во петокот во „Крокус Сити Хол“ во близина на Москва. Според последните податоци на...

Путин го прогласи утрешниот ден за национална жалост во Русија

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека утре во Русија ќе биде ден на национална жалост поради жртвите од терористичкиот напад во концертната сала „Крокус“...

Во Чешка утре е Ден на жалост заради масовното убиство на...

Чешкиот премиер Петр Фијала соопшти дека владата донесе одлука 23 декември ( сабота) да биде Ден на национална жалост поради пукањето на Карловиот универзитет...

Српската влада го прогласи утрешниот ден за Ден на жалост поради...

Владата на Србија на денешната вонредна седница го прогласи утрешниот ден, 27 септември, за Ден на жалост во врска со трагичните настани на Косово,...

Влада на Србија: Незапамтена трагедија, тридневна жалост по убиството на осум...

Осум деца и лице за обезбедување се убиени, ранети се седум лица, од кои шест деца и еден учител, а две од децата се...

Утре ден на жалост за жртвите од земјотресите во Турција и...

Владата донесе одлука со којашто утрешниот ден, 13-ти февруари, понеделник, е прогласен за Ден на жалост во Македонија.-Одлуката е донесена како израз на солидарност...

Во Индија е прогласен ден на жалост поради смртта на Елизабета...

Индија прогласи ден на жалост за британската кралица Елизабета Втора, при што знамиња на сите владини згради се на половина копје. Официјалните забавни настани исто...

Во Црна Гора тридневна жалост поради трагедијата во Цетиње

Во Црна Гора е тридневна жалост поради масакрот во Цетиње каде вчера беа убиени 11 лица, меѓу кои и напаѓачот. Согласно одлуката која црногорската влада...