Ознака: декември

Замрзнатите цени на овошјето и зеленчукот ќе важат до крајот на...

Владата, на предлог на Министерството за економија, на денешната седница донесе Одлука за изменување на Одлуката за посебни услови за трговијата на одделни стоки,...

Датуми за паметење во декември

Македонскиот народ и држава имаат богата вековна традиција и голем број крупни настани, кои се трајно врежани во колективната национална меморија на македонскиот народ...

Греење ќе има, гас и топлинска енергија се набавени за декември,...

Испораката на топлинска енергија тече непречено и така и ќе продолжи и во следниот период. За месец декември е обезбеден природен гас од Макпетрол...

ДЗС: Просечната исплатена нето-плата во декември е 29.943 денари

Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во декември 2021 година, изнесува 29.943 денари. Индексот на просечната месечна исплатена...

На Алјаска забележан најтоплиот декември досега

Невообичаените временски услови на Алјаска донесоа дневни температури од 15,5 степени Целзиусови, што е највисока декемвриска температура досега регистрирана во оваа американска сојузна држава...

Шведска го очекува врвот на вториот бран на коронавирусот на средината...

Вториот бран на ковид-19 што ја погоди Шведска може да го достигне својот врв на средината на декември, објавија денеска здравствените власти. Тие посочија дека...

За дијабетичарите ќе се обезбеди инсулин до декември 2022 година

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Информацијата за спроведување на јавна набавка на инсулин, глукагон, инсулински игли и ленти за мерење шеќер...

Австрија за следниот месец планира масовно тестирање

Масовно тестирање на коронавирус ќе се спроведе во Австрија во два наврати во декември и јануари за да се спречи натамошното затворање, објави денеска...

Словенија очекува да почне со вакцинација против ковид-19 на крајот на...

Првите количини на вакцината против ковид-19 од најперспективните производители со кои Европската комисија се договараше за сите членки на ЕУ, во Словенија би можеле...

Во декември ќе бидат извршени две смртни казни во САД

САД планираат да извршат смртна казна во демекври за двајца федерални затвореници – маж и жена осудени за убиство. По 17-годишна неформална пауза, тоа...