Ознака: гугл

Трамп ги тужи Фејсбук, Твитер и Гугл

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ги тужи трите најголеми технолошки компании – Фејсбук, Твитер и Гугл – како и нивните извршни директори. Тoj тврди...

Повисоки интереси

Јани Бојаџи Што сака Бугарија од Република Северна Македонија, тоа веќе го утврдивме. Но што сакаат од Македонците од владите на Америка, Британија, Германија, Франција...

Австралија усвои закон за да ги принуди „Гугл“ и „Фејсбук“ да...

Австралискиот закон со кој се предвидува „Гугл“ и „Фејсбук“ да плаќаат за пренесување на вестите е подготвен да стапи на сила, но според експертот...

„Гугл“ ќе исплати отштета од 3,8 милиони долари поради дискриминација

Министерството за труд на САД соопшти дека „Гугл“ се согласил да плати 3,8 милиони долари отштета по обвинувањата за дискриминација на жените од Азија. Најголем...

Паднаа сервисите на Гугл

Сервисите на Гугл моментно се соочуваат со проблеми и не функционираат за голем дел од корисниците, со што засегнати се пребарувачот на Гугл, Јутуб,...

Австралија ќе ги принуди „Гугл“ и „Фејсбук“ да плаќаат за објава...

Австралија ќе ги принуди технолошките гиганти како „Фејсбук“ и „Гугл“ да ги плаќаат австралиските медиуми за објавените вести, потег кој е насочен кон заштита...

Конгресот не се потчини пред императорите на онлајн-економијата

Водечките луѓе на технолошките гиганти се соочија со незгодни прашања за време на сослушувањето пред Конгресот во врска со тактиките за доминација на пазарот...

Ќе посегнат ли технолошките титани по „прирачникот“ на Бил Гејтс?

Кога Бил Гејтс пред Конгресот одговори на тврдењата дека „Мајкрософт“ ја истуркува конкуренцијата на нефер начин, пред 22 години, тој го изнесе оттогаш познатиот...

Вработените во „Гугл“ ќе работат од дома до јули 2021 година

Вработените во „Гугл“ ќе работат од дома најмалку до јули следната година, објави „Волтрит џурнал“. Извршниот директор, Сундар Пичаи, ја донел одлуката лично минатата недела...

„Гугл“ лансира дигитален преведувач на хиероглифи

Компанијата „Гугл“ го претстави дигиталниот преведувач на хиероглифи, наречен Фабрициус, кој користи машинско учење за да ги декодира античките египетски знаци. Оваа функција е...