Ознака: гугл

Она што најмногу го пребарувавме на Гугл оваа година

Годинава пребарувачот Гугл забележа осум и пол милијарди пребарувања дневно. Во категоријата вести, војната во Израел и Газа забележа најмногу пребарувања. Украина, очигледно, го...

„Гугл“ почнува да ги брише неактивните сметки

Компанијата „Гугл“ од први декември почнува да ги брише „неактивните“ сметки, што значи сите сметки што не биле користени најмалку две години. Тоа значи...

Кумот на вештачката интелигенција стравува од иднина во која машините се...

Џефри Хинтон, кој е познат како „кумот на вештачката интелигенција“, потврди дека ја напушта компанијата „Гугл“ за да зборува за „опасностите“ од технологијата во...

Нов Зеланд сака да ги обврзе Гугл и Мета да плаќаат...

Владата на Нов Зеланд најави закон кој ќе ги обврзе големите технолошки компании како Гугл и Мета да плаќаат за објавени медиумски содржини. Законот ќе...

Самопрогласената Народна Република Донецк го блокираше пристапот до Гугл

Проруски сепаратисти во отцепениот регион во источниот дел на Украина, го блокираа пристапот до Гугл поради „дезинформации“, соопшти денеска нивниот лидер. Денис Пушилин, лидерот на...

Руската филијала на Гугл пред банкрот

Руската филијала на Гугл објави дека има намера да поднесе барање за банкрот бидејќи не може да ги исполни своите финансиски обврски, се вели...

Гугл: Руски хакери нападнале мрежи на НАТО и на источноевропски воени...

Руски хакери неодамна се обиделе да ги пробијат безбедносните мрежи на НАТО и вооружените сили на одредени источноевропски земји, објави денеска Аналитичката група на...

Подводниот интернет-кабел на „Гугл“ ќе ги поврзе Того и Европа

Првата гранка на подводниот интернет-кабел на „Гугл“, наречен еквиано, има цел да ги поврзе Того и Европа. Кабелот еквиано на крајот ќе се протега...

„Фејсбук“ и „Гугл“ ќе постават подводен интернет-кабел долг 12.000 километри

Со цел подобрување на интернет-конекцијата и сигурноста во Азиско-пацифичкиот Регион, компаниите „Фејсбук“ и „Гугл“ заеднички ќе спроведат исклучително важен проект. Станува збор за проектот...

„Гугл“ и „Фејсбук“ им наложија на вработените да се вакцинираат

Две од најголемите компании во Силиконската долина им наложија на вработените да примат вакцини против ковид-19 пред да се вратат во работните простории, пренесува...