Ознака: Грција

Заев: Неуспехот во решавањето на спорот за името нема да значи...

Македонскиот премиер Зоран Заев изрази уверување дека земјата никогаш не била поблиску до постигнување решение за спорот со Грција околу името. Тој во изјава за...

Еврозоната и ММФ размислуваат за отпишување на долгот на Грција

Шефот на еврогрупата Марио Сентено изјави дека Еврозоната и Меѓународниот монетарен фонд на овонеделните состаноци во Вашингтон ги разгледуваат опциите за идно отпишување на...

Нигериец што проголтал еден килограм кокаин уапсен на аеродром во Атина

На меѓународниот аеродром во Атина, грчката полиција уапси Нигериец, кој проголтал 67 пакетчиња кокаин со тежина од 1,1 килограм. Четириесетгодишниот Нигериец пристигнал од Брисел. Дрогата е...

Вуцис: Во интерес на Грција е да се најде решение за...

Изнаоѓање заемно прифатено решение за името, заведено во Уставот и за севкупна употреба, е во интерес и на Грција, смета претседателот на грчкиот Парламент...

Продолжуваат провокациите меѓу Грција и Турција

Турскиот премиер ја предупреди Грција да се воздржи од „провокации“ откако грчко знаме беше поставено на спорниот, ненаселен остров во Егејско Море во близината...

Анкета: Грците омекнуваат по прашањето за името

Половина од анкетираните Грци (50%) сметаат дека заемно прифатливо решение за името со севкупна употреба е во служба на грчките интереси, а исто толку...

Димитров: Во идеално сценарио решение за името за два до три...

Во идеално сценарио решение за спорот со името може да се постигне во наредните два до три месеца, а итноста за решение е диктирана...

„Шпигел“: Во Грција интензивирана илегалната трговија со документи за бегалци

Постои онлајн продажба на лични карти, издадени на бегалци од страна на германски компетентни власти, пишува весникот „Шпигел“, повикувајќи се на внатрешна анализа на...

Анкета: Шест од 10 Грци поддржуваат сложено, непреведено ерга омнес име

Речиси шест од 10 Грци се согласуваат со решение со сложено име за севкупна употреба, на македонски јазик без превод, пропратено со промена на...

Погрешна тактика во раз(пре)говорите со Грција!

По Резолуцијата на Информбирото (1948), кога трупите на земјите-членки на Варшавскиот пакт (ВП) беа распоредени на границите на Југославија и кога постоеше опасност за...