Ознака: Грција

Колку Германија ја притиска Грција за решение на спорот за името?

Германски „подарок“ до Атина, односно нешто што би им одело во прилог на Ципрас и на неговите изборни планови е она што планира да...

Преседан е што билатералниот проблем со Грција се врзува со препораката...

Од самиот почеток, по распадот на Југославија, Македонија е посебен случај. Во прашање не се само интересите на Грција туку тие се многу пошироки...

Заев: Македонија и Грција никогаш не биле поблиску до решение за...

Македонија и Грција никогаш не биле поблиску до решение за спорот со името. Во игра е име со георгафска одредница, а не со временска....

Кумуцакос: Коѕијас прифаќа дека Грција има иредентистички аспирации кон соседната земја

Логиката на идентификација на Грција и Скопје во прашањето со иредентизмот е неприфатлива и ги поткопува националните позиции, смета одговорниот за надворешна политика во...

Загина пилотот на грчкиoт воен авион што се урна

Грчки пилот на воен авион загина откако се урна авион, по пресретнување турски воени авиони, објавија грчки официјални лица.  Грчкото воено воздухопловство претходно објави дека...

Димитров и Коѕијас ја почнаа новата рунда разговори за името во...

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас претпладнево во владината вила во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за...

Шефот на грчката дипломатија пристигна во Охрид

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас попладнево допатува во Охрид. Предвидено е тој вечерва да има работна вечера со неговиот домаќин шефот на...

Претстои богата надворешно-политичка агенда

По најавата на новата средба Димитров - Коѕијас на 12 април во Охрид и оптимистичките изјави на премиерот Зоран Заев, се оценува дека спорот...

Грција воведе данок на престој, туристите ќе плаќаат поскапо

Од половина евро до четири евра, во зависност од видот на сместувањето, ќе бидат повисоки цените во Грција во изнајмените апартмани и хотелите, поради...

Коѕијас: Потребна е смелост да се надминат разликите со Скопје

Разликите со Скопје можат да се решат со смелост, вели министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас во интервју за германскиот весник „Шпигел“. -...