Ознака: Грција

Нормализиран сообраќајот кон Грција, штрајкот завршен

Штрајкот организиран поради најавените нови мерки за штедење во Грција заврши, а граничните премини, кои беа блокирани поради штрајкот, повторно се отворени и проодни...

Трите гранични премини кон Грција затворени поради штрајк

Сообраќајот на трите гранични премини кон Грција од денеска е во 24-часовен прекин поради штрајк на грчките цариници. ГП Меџитлија е затворен од ноќеска...

Генерален штрајк во Грција

Најголемите грчки синдикати на вработените во јавниот и приватниот сектор за денеска закажаа генерален 24 часовен штрајк, што ќе ја парализира цела Грција. Проблеми...

Трите премини кон Грција утре затворени поради штрајк

Од ноќеска на полноќ 24 часа ќе биде во прекин сообраќајот на граничниот премин Меџитлија поради штрајк на грчките цариници. Додека на граничниот премин...

Мас – Коѕијас: Германија заинтересирана за решение за името

Спорот за името меѓу Македонија и Грција бил високо на агендата на денешната средба на шефовите на германската и грчката дипломатија Хајко Мас и...

Кумуцакос: Ако решението не е добро за земјата, ние како влада...

Решението што ќе се постигне треба да биде добро решение, бидејќи, во спротивно, ние како влада одново ќе преговараме, вели одговорниот за надворешна политика...

Нова демократија со предупредување до грчката Влада за прашањето за името

Владата да не даде однапред зелено светло за интеграција на Скопје во НАТО и ЕУ, а усогласувањето на договорот во иднина да биде на...

Најавени нови протести во Грција за името на Македонија

За 6 јуни во 19.30 часот, организаторите на протестите за „грчкиот карактер на Македонија“, закажаа нови, паралелни демонстрации низ повеќе градови во Грција. Последните случувања...

На ГП „Богородица“ и „Дојран“ се чека половина до еден час

Поради зголемена фреквенција на возила попладнево на граничните премини Богородица и Дојран, на македонско-грчката граница, за влез во држава се чека половина до еден...

Гром предизвика пожар во грчки автобус

Гром удри во меѓуградски автобус во североисточна Грција, предизвикувајќи пожар од кој возилото целосно изгорело, соопшти противпожарната служба на грчкиот град Алескандруполис. Автобусот, во кој...