Ознака: Грција

Како Грција ја (зло)употребува ЕУ

Барањата на Европската Унија за менување на Уставот и законите заради усогласување на законодавството на Македонија со нејзиното се услов што важел за сите...

Колку ќе ги чини туристите новата такса за престој во Грција

Од оваа година сите хотели, вили, апартмани, студија и соби за изнајмување во Грција се должни на гостите да им пресметаат данок на престој,...

Курублис: Штом ги затвори прашањата со Македонија и Албанија, Грција ќе...

Мислам дека начинот на кој владата, премиерот и министерот за надворешни работи го водат прашањето за името, на секаков начин го гарантира интересот на...

Голем пожар во фабрика за батерии во близина на грчкиот град...

Грчката противпожарна служба се обидува да го стави под контрола пожарот што избувна попладнево по 13 часот по локално време во фабриката за батерии...

Со 24-часовен генерален штрајк и протести грчките синдикати ќе го одбележат...

Под слоганот „Мир, демократија, правда, еднаквост, работнички права“, двата најголеми грчки синдикати, објавија 24-часовен генерален штрајк по повод Денот на трудот. Паралелно, закажаа и...

Европратеничка од Нова демократија бара одговор од ЕК за ставовите на...

Ставовите и поддршката за Македонија од претседателот на Европскиот совет, но и употребата на македонскиот јазик од страна на Доналд Туск, се темите во...

Обраќањето на Туск на македонски, не остана незабележано во Грција

Одлуката на Доналд Туск изјавата на прес-конференцијата со Зоран Заев да ја даде на македонски јазик, не остана незабележана од грчките медиуми. Дел од...

Коѕијас: Другата страна да се согласи на ерга омнес

Треба да биде сфатено од другата страна дека треба да се согласи за ерга омнес и да одиме кон сеопфатен, позитивен договор, вели шефот...

Креативни дупки за името

Никој разумен нема да помисли дека тоа што го прави Владата (или партијата), го прави без правна основа, дека целата оваа работа е самоволна...

Одлуката за екстрадицијата на Грујевски и Бошковски на 18 мај

Пo еден чaс зaд зaтвoрени врaти и дaден искaз, во Врховниот суд во Атина зaврши рoчиштетo по поднесената жалба за екстрадиција на Горан Грујевски и...