Ознака: грузија

Нов медал за Трајковски од големите натпреварувања

Во вчерашното попладневно финале на Европското првенство за кадети, јуниори и за постари јуниори, во борби и во кати, македонскиот репрезентативец требаше да се...

ЕК препорача почеток на преговорите за членство во ЕУ за Украина...

Европската комисија денеска излезе со препораката за почеток на преговорите со Украина и Молдавија за пристапување во ЕУ, а Грузија да добие статус на...

Моментот кога стапнав на врвот не може да се опише

Казбек е третиот највисок врв во Грузија (по планината Шхара и Џанга) и седмиот највисок врв на Кавкаските Планини. Казбек е, исто така, втор...

Саакашвили непрепознатлив, Зеленски бара да биде префрлен на клиника во Украина

Поранешниот грузиски претседател Михаил Саакашвили првпат по неколку месеци се појави на телевизија речиси непрепознатлив. „Потполно невин човек се држи во притвор. Јас не направив...

Путин и предложи на Грузија зајакнување на односите со Русија

Една недела откако беа обновени комерцијалните летови меѓу Грузија и Русија, рускиот претседател Владимир Путин предложи поголемо зајакнување на односите меѓу двете земји, јави...

Грузија го повлече „рускиот закон“ по насилните протести

Владејачката партија во Грузија го отфрли законот за „странски агенти“ по две ноќи насилни протести што следуваа по критиките дека нацртот е инспириран од...

Солзавец и водени топови на протестите во Грузија: „Не за рускиот...

Полицијата во Грузија употреби солзавец и водени топови за да ги растера илјадниците демонстранти кои излегоа на улиците на главниот град Тбилиси, за да...

Романија, Азербејџан, Грузија и Унгарија потпишаа договор за подводен кабел за...

Лидерите на Азербејџан, Грузија, Романија и Унгарија денеска потпишаа договор за поставување електричен кабел под Црното Море што ќе ја пренесува зелената азербејџанска енергија...

Македонија нема право на кикс на гостувањето во Грузија

Петочниот натпревар е клучен за репрезентацијата на Македонија, која само со победа ќе остане во комбинација за освојување на првото место и пласман во...

Бугарските фудбалски репрезентативци доживеале страшна сообраќајна несреќа, еден фудбалер завршил на...

Бугарската фудбалска репрезентација доживеа сообраќајна несреќа неколку минути по слетувањето на нејзиниот авион во Тбилиси, главниот град на Грузија. На пат од аеродромот до хотелот,...