Ознака: гранатирање

Експлозии во Белгород, руската противвоздушна одбрана соборила 12 проектили

Украинските војници утринава двапати го гранатираа Белгород, објави гувернерот на таа руска област, Вјачеслав Гладков, додека руското Министерство за одбрана соопшти дека противвоздушната одбрана...

Руското гранатирање на Одеса е варварско, реагира Борел

Трета ноќ по ред Русија го гранатираше и го уништува пристаништето во Одеса, изгореа 60 илјади тони жито. Ова гранатирање предизвика не само цивилни...

Гладков: Четворица повредени во украинското гранатирање на рускиот пограничен град Шебекино

Украинските сили гранатираа руски град во близина на границата по третпат во една недела, при што се повредени четири лица и има оштетени згради...

Гранатирано Запорожје, се извлекуваат луѓе од под урнатините

Во гранатирањето на украинскиот град Запорожје во текот на ноќта, оштетени се или уништени од пожари станбени згради, а се уште не се знае...

Најмалку 11 жртви и 18 повредени цивили при руско гранатирање во...

Кабинетот на украинскиот претседател Володимир Зеленски соопшти за најмалку 11 жртви и 18 повредени цивили при руско гранатирање. Во напад врз градот Первомајскји во североисточната...

МААЕ: Гранатирањето на нуклеарката Запорожје ги прекрши речиси сите нуклеарни стандарди

Гранатирањето на нуклеарната централа Запорожје ги прекрши речиси сите седум стандарди за нуклеарната безбедност - изјави генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија...

Најмалку 12 загинати по гранатирањето на Северодоњецк

Најмалку 12 лица загинаа, а 40 се ранети во денешното руско гранатирање на градот Северодоњецк во источна Украина, кој е речиси опколен од руските...

Руските сили го гранатираа пазарот во Харков

Руските сили го гранатираа големиот пазар Барабашов во Харков, предизвикувајќи серија пожари, соопштија локалните власти. Снимките покажуваат огромни облаци од црн чад што се издигнуваат...

Руските сили го гранатираат Харков

Руските сили вечерва го гранатират вториот по големина град во Украина, Харков. Поранешниот украински амбасадор во Виена, Олександар Шерба на Твитер објави видео на кое...

МНР на Украина тврди дека руските сили гранатирале џамија во која...

Руските сили гранатираа џамија во јужниот украински пристанишен град Мариупол, каде што се засолнети повеќе од 80 возрасни и деца, вклучително и турски државјани, соопшти украинското...