Ознака: градина

Кина ќе испрати нов пар џиновски панди во зоолошката градина во...

Кина ќе испрати нов пар џиновски панди во зоолошката градина во Сан Диего Кинеското здружение за заштита на дивиот свет неодамна потпиша договори за соработка...

Крај на една од најубавите скопски приказни

Тажна приказна од скопската зоолошка градина Граѓаните на Скопје масовно споделуваат информации на социјалните мрежи со тажната вест дека почина негувателот на жирафите во скопската...

Убава, поубава, најубава зоолошка градина

Како што информира директорот на зоолошката градина, Кристијан Стаменов, во периодот што следува ќе се реновираат сите мостови што водат до ботаничката градина и...

Во ООУ „Кирил и Методиј“ во Стојаково се зазелени училишната градина

Вие ни јавувате Во рамките на проектот за училишни градини „Зелен полигон за едукација, алатка за јакнење на еколошката свест“, во организација на „Слоу фуд“...

Најопасната градина во светот

Во оваа градина, градинарите не пристапуваат кон растенијата без заштитна облека. „Алнвик поисон гарден“ се наоѓа во Нортамберленд во Велика Британија и е дел...

Кој ќе ја плати идејата на Меланија Трамп за реновирање на...

Првата дама на САД, Меланија Трамп, се очекува да ги претстави плановите за реновирање на градината во Белата куќа, додека кампањата за реизбор на...

Подгответе ги градината и тревникот за есента

Со доаѓањето на есента, не минувате многу време размислувајќи за градината, иако во суштина би требало. Пониските температури и дождовите ја прават есента идеално...

Скопската зоолошка градина ќе добие нови животни

Скопската зоолошката градина наредниов период ќе стане побогата за уште неколку нови жители. Прв ќе се населат белоносести коати, а според најавите од надлежните...

Пролетно уредување на градината и на терасата

Градината и терасата уредени во многу бои и зеленило може да ве опуштат и за момент да заборавите на секојдневните грижи. Направете си своја...

ОУ „Јохан Х.Песталоци“ со своја ботаничка градина

Учениците од основното училиште „Јохан Хајнрих Песталоци“ заедно со градоначалникот на општината Центар, Саша Богдановиќ, ги засадија своите први растенија во новата ботаничка градина...