Ознака: ГП Богородица

Кривична пријава против полициска службеничка на ГП Богородица за примање поткуп

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција – Специјализирано одделение...

При контрола на автобус запленети девизи и злато во вредност од...

Инспектори од мобилните тимови на Царинската управа вчера на ГП Богородица при контрола на автобус откриле и заплениле 262.750 долари, 155.760 евра и 12...

Поставена и првата табла со новото име на „Богородица“

На граничниот премин „Богородица“ беше поставена и нова табла со натписот Република Северна Македонија, откако претходно беше залепена налепница на веќе постоечката табла.

Република Северна Македонија „залепена“ на граничниот премин „Богородица“

Бројни домашни и странски медиумски екипи, меѓу кои и онаа на „Нова Македонија“, го проследија поставувањето на новото уставно име на граничниот премин „Богородица“,...

Се чисти теренот за поставување на таблите со новото уставно име

Надлежните служби го чистат теренот на граничниот премин „Богородица“ во пресрет на смената на таблите со државното име, како што можеше да забележи екипата...

„Македонија блокира“ попладнево го блокираше граничниот премин Богородица

Во знак на протест против менување на името на Република Македонија, попладнево приврзаници на „Македонија блокира“ предводена од Јанко Бачев од „Единствена Македонија“ времено...

Запленета дрога на ГП „Богородица“ наменета за Грција и Турција

Во возило со албански регистарски таблички на граничниот премин „Богородица“, Царинската управа вчера пронајде и заплени околу 45 килограми дрога. Возачот и неговата сопатничка,...

Преку ГП „Богородица“ летово поминале 1,5 милиони туристи

Најфреквентниот граничен премин „Богородица“ во периодот од 15 јуни до 15 септември, кој се смета за главна туристичка сезона, на влез и излез од...

На ГП Богородица се чека до 20 минути, на Евзони половина...

На граничниот премин Богородица, на македонско-грчката граница, за влез и за излез од земјата се чека до 20 минути, информираат надлежните од граничниот премин....

Зголемен број на возила на „Богородица“ за влез во Грција

Сообраќајот на патиштата се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќајот надвор од градските средини е умерен, а зголемен број возила има на граничниот...