Ознака: гостување

Важни имиња од светот на издаваштвото ќе гостуваат во Скопје

Во пресрет на „ПРО-ЗА Балкан“ Aгент на А.Ц.Е.Р., најстарата книжевна агенција во Шпанија, и директорката за меѓународна продажба и извоз на италијанскиот гигант „Саси едиторе“,...

Гостување во Виена за останување во трката за висок пласман

Австријците по двата пораза на првите два меча, дома од Полска и на гости од Израел, се непоразени на шест меча, а Македонија, пак,...

КУД „Дримкол“ од Вевчани на гостување во Турција

КУД,,Дримкол“ од Вевчани овие денови во градот Сафранболу, Турција, ги презентира македонскиот фолклор и традиција, во рамките на проектот „Денови на македонската култура во...

Гостување на авторски ѕвезди на „Европски приказни“

Фестивалот „Европски приказни“, со кој издавачкиот центар „Три“ овој месец заокружува уште еден успешен проект посветен на квалитетната литература, која доаѓа од различни страни...

Унгарските автори Атила Бартиш и Иштван Кемењ гостуваат во Скопје

Двајца познати унгарски автори денеска гостуваат во Скопје. Промоцијата на романот „Спокој“ од Атила Бартиш во издание на „Икона“ ќе се одржи во 19...

Гостување на Националната опера и балет на фестивалот „Охридско лето“ со...

Националната опера и балет и оваа година ќе биде дел од програмата на 59-тото издание на фестивалот „Охридско лето“ со „Гала оперски концерт“ на...

МНТ со „Галеб“ ќе гостува во Варна и во Софија

Македонскиот народен театар со претставата „Галеб“ од А.П. Чехов, во режија на Нина Николиќ, ќе гостува на 27. издание на Интернационалниот театарски фестивал „Варненско...

МНТ со „Разговори во четири очи“ ќе гостува во Русија

Македонскиот народен театар(МНТ) со претставата „Разговори во четири очи“ ќе гостува на 6. Интернационален театарски фестивал „Московски ноќи“, кој од 5 до 9 октомври...

Велешкиот театар на фестивал во Бугарија

Театарот „Јордан Хаџиконстантинов-Џинот“ од Велес на 17 мај ќе настапи на Интернационалниот театарски фестивал на претстави за деца „Волшебната завеса“ во Трговиште, Бугарија, со...