Ознака: Гордана Силјановска-Давкова

Време е за единство

Новоизбраната претседателка на државата, професорката Гордана Силјановска-Давкова на свој специфичен, иновативен начин им се обрати на пратениците во македонското собрание, носителите на највисоките јавни...

Во живо: Прес-конференција на Гордана Силјановска-Давкова

Претседателската кандидатка Гордана Силјановска-Давкова се обраќа на прес-конференција по вториот круг од претседателските избори.  

Силјановска-Давкова и Пендаровски одат во вториот круг

Гордана Силјановска-Давкова поддржана од ВМРО-ДПМНЕ и Стево Пендаровски поддржан од СДСМ и коалицијата влегуваат во вториот круг од претседателските избори што ќе се одржат...

Пендаровски ќе поднесе претставка за говор на омраза од Силјановска-Давкова и...

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски до Комисијата за спречување и заштита од дискриминација ќе достави претставка за говорот на омраза, навредите и дискриминацијата од страна...

Кандидатурата на Силјановска-Давкова за претседател на државата поддржана од 444 делегати...

Со 444 гласа од 454 присутни делегати на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ, и официјално е потврдена кандидатурата на Гордана Силјановска-Давкова за претседател на државата на...

Состојбата во која се наоѓа земјава бара од нас да сториме...

Тешко носам одлуки, но стојам зад нив. Состојбата во која се наоѓа земјава бара од нас да не седиме како во ложа и да...

Во претседателскиот статус нужни се големи и длабоки реформи, време е...

Професорката и пратеничка Гордана Силјановска-Давкова потврди дека е кандидат за претседателка на државата од ВМРО-ДПМНЕ. Таа изјави дека нема да биде републикански монарх, туку...

Силјановска-Давкова – кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Стевчо Јакимовски – кандидат...

Професорката и пратеничка Гордана Силјановска-Давкова се пријавила на јавниот оглас на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата, соопштија попладнево од партијата. За нејзината кандидатура ќе...

Силјановска-Давкова: Сѐ уште размислувам дали да се кандидирам на претседателските избори

Гордана Силјановска-Давкова, која на минатите претседателски избори беше кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, вели дека сѐ уште размислува дали да се кандидира на претседателските избори. Во емисијата...

Силјановска-Давкова: Шокантна е одлуката за разрешување на Пауновски

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска-Давкова на денешната седница во Собранието го праша премиерот Зоран Заев врз основа на кои членови и од кои закони...