Ознака: годишнина

Дванаесет години од хеликоптерската несреќа кај Блаце

Денеска се одбележуваат дванаесет години од хеликоптерската несреќа, кај село Блаце, Катлановско, во која загинаа единаесет припадници на воздухопловната бригада на АРМ. На одбележувањето на...

Одбележан патрониот празник на касарната „Мирче Ацев” во Прилеп

Со полагање на цвеќиња на спомен обележјето на народниот херој Мирче Ацев, со историски час кој го одржа Илија Велкоски, во присуство на заменик...

„Паркленд“ со донација за поддршка и промоција на културно-уметничката сцена

Во присуство на стотици гости, пријатели, партнери и соработници, викендов со гала-настан, групацијата „Паркленд“ прослави три години од отворањето на „Парк хотел и спа“,...

Кина се подготвува да го импресионира светот

  Во тек се подготовките за одбележувањето на 70-годишнината од основањето на Народна Република Кина. Државниот празник што ќе се слави на 1 октомври подеднакво...

Одбележана 116-годишнината од смртта на Јордан Пиперката

Денес во село Велмевци, пред споменикот на Јордан Пиперката и неговите соборци, во месноста Черешна, во присуство на месното население и почитувачи на животот...

Техничките факултети ги покриваат најважните дејности за развој на земјата

Премиерот Зоран Заев ја истакна важноста од техничките науки во неговото обраќање на синоќешното одбележување на 60-годишнината од основањето на Машинскиот факултет, на Факултетот...

Една година подоцна

Најавив дека ќе престанам да се занимавам со промената на името и Уставот, но ова е исклучок. Годишнина е, и тоа прва! Мнозина беа...

Се навршуваат четири години од оружената престрелка во Диво Насеље

И по четири години настаните во Диво Насеље, кога во престрелка со терористичка група загинаа осум припадници на полицијата, а 37 беа ранети, во...

Денот на Европа дочекан во време на поделби и неизвесност во...

Почнувајќи од 1985 година, земјите лидери на Европската Унија одлучија 9 мај, да се  слави како Ден на Шумановата декларација, односно како Ден на...

Одбележан Јом Ашоа – Националниот комеморативен ден на холокаустот

  Еврејската заедница во Република Македонија и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија го одбележуваат Јом Ашоа – Национален комеморативен ден на холокаустот и...