Ознака: годишнина

Една година подоцна

Најавив дека ќе престанам да се занимавам со промената на името и Уставот, но ова е исклучок. Годишнина е, и тоа прва! Мнозина беа...

Се навршуваат четири години од оружената престрелка во Диво Насеље

И по четири години настаните во Диво Насеље, кога во престрелка со терористичка група загинаа осум припадници на полицијата, а 37 беа ранети, во...

Денот на Европа дочекан во време на поделби и неизвесност во...

Почнувајќи од 1985 година, земјите лидери на Европската Унија одлучија 9 мај, да се  слави како Ден на Шумановата декларација, односно како Ден на...

Одбележан Јом Ашоа – Националниот комеморативен ден на холокаустот

  Еврејската заедница во Република Македонија и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија го одбележуваат Јом Ашоа – Национален комеморативен ден на холокаустот и...

Дваесет и пет години од денот што засекогаш ја смени Формула...

Легендарниот бразилски возач Аиртон Сена смртно страдаше на денешен ден пред точно 25 години, на 1 мај 1994 година, на трката за Големата награда...

Сеништата од крвавите протести демнат над Блискиот Исток

Тензиите во појасот Газа се големи пред утрешниот планиран протест со кој ќе се означи годишнината од масовните протести на границата со Израел, на...

Во Битола одбележана годишнина од холокаустот на Евреите

Високи гости од државата и странство, амбасадори и конзули, владини министри, претставници на јавниот живот од градот и ученици од Израел и Германија, со...

САД им се прудружија на Украинците во одбележувањето на 85-годишнината од...

САД им се придружија на Украинците ширум светот, кои месецов ја одбележуваат 85-годишнината од Холодомор, се наведува во синоќешното соопштение на американскиот Стејт департмет. Настаните...

Грција одбележува 45 години од бунтот против хунтата

Под драконски безбедносни мерки, со ангажирани околу 5.000 полицајци, хеликоптери и полициски дронови со цел избегнување какви било инциденти, денеска во Атина се одбележува...

Одбележана 115-годишнината од смртта на Јордан Пиперката

Денес се навршуваат 115 години од смртта на еден од најславните војводи од Илинденскиот период, Јордан Сиљанов, кај народот попознат како Јордан Пиперката, бестрашен...