Ознака: годишнина

Одбележана 30-годишнината од масакрот на пазарот Маркале во Сараево

Функционери на БиХ, Федерацијата на БиХ и округот Сараево денеска им оддадоа почит на жртвите од масакрот на 5 февруари 1994 година од страна...

Одадена почит на единаесетте загинати армиски припадници во хеликоптерската несреќа кај...

Со полагање цвеќе на местото на хеликоптерската несреќа кај катлановско Блаце, во касарната „Страшо Пинџур“ во Петровец и во кампот „Бутмир“ во Сараево, денеска...

ФОТО: Чествувањето на Мара Бунева во Скопје повторно се користи за...

Чествувањето на револуционерката Мара Бунева и на нејзиното дело во Скопје и годинава се користи за провокации од бугарска страна, што се забележува во...

Владина делегација положи цвеќе на вечното почивалиште на Киро Глигоров

Делегација на Владата предводена од вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ заедно со заменик-министерката за правда Викторија Аврамовска-Мадиќ, денеска положи цвеќе на вечното почивалиште...

Ултрамаратон, сеќавања и рози за Тоше по 16-ти пат!

По шеснаесетти пат крушевчани, денес точно напладне, со рози ги пречекаа маратонците што од Нова Градишка трчаа до Крушево, во чест на Тоше Проески. Но...

Во Крушево нѐ огреа сонце како што тоа го правеше нашиот...

Сеќавања и љубов за музичката ѕвезда, црвени рози за ултрамаратонците Со црвени рози на Гумење во Крушево беа пречекани 13-те маратонци, кои по 16-ти пат...

16 октомври е ден што носи многу тага и неверување за...

Се одбележуваат 16 години од смртта на големата музичка ѕвезда Македонија и Балканот се сеќаваат на Тоше Проески кој на денешен ден пред шеснаесет години...

Одбележана 80-годишнината од битката кај Кленоец

Во присуство на претседателот на државата Стево Пендаровски, претставници од боречките организации од Кичево, Охрид и Струга, делегација од родниот град на Свештарот, Гевгелија,...

Оваа крвава страна од историјата никогаш повеќе не смее да се...

Одбележани 80 години од стрелањето на 12 младинци во Ваташа Во месноста Моклиште кај кавадаречкото село Ваташа, денеска беа одбележани 80 години од стрелањето на...

Два златни жезла за македонскиот архиепископ г.г. Стефан

Вчера во православниот храм „Света Софија“ во Охрид беше одбележана годишнината од крајот на 55-годишниот спор меѓу МПЦ-ОА и СПЦ Со епископска литургија на МПЦ-ОА...