Ознака: годишнина

Владина делегација положи цвеќе на вечното почивалиште на Киро Глигоров

Делегација на Владата предводена од вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ заедно со заменик-министерката за правда Викторија Аврамовска-Мадиќ, денеска положи цвеќе на вечното почивалиште...

Ултрамаратон, сеќавања и рози за Тоше по 16-ти пат!

По шеснаесетти пат крушевчани, денес точно напладне, со рози ги пречекаа маратонците што од Нова Градишка трчаа до Крушево, во чест на Тоше Проески. Но...

Во Крушево нѐ огреа сонце како што тоа го правеше нашиот...

Сеќавања и љубов за музичката ѕвезда, црвени рози за ултрамаратонците Со црвени рози на Гумење во Крушево беа пречекани 13-те маратонци, кои по 16-ти пат...

16 октомври е ден што носи многу тага и неверување за...

Се одбележуваат 16 години од смртта на големата музичка ѕвезда Македонија и Балканот се сеќаваат на Тоше Проески кој на денешен ден пред шеснаесет години...

Одбележана 80-годишнината од битката кај Кленоец

Во присуство на претседателот на државата Стево Пендаровски, претставници од боречките организации од Кичево, Охрид и Струга, делегација од родниот град на Свештарот, Гевгелија,...

Оваа крвава страна од историјата никогаш повеќе не смее да се...

Одбележани 80 години од стрелањето на 12 младинци во Ваташа Во месноста Моклиште кај кавадаречкото село Ваташа, денеска беа одбележани 80 години од стрелањето на...

Два златни жезла за македонскиот архиепископ г.г. Стефан

Вчера во православниот храм „Света Софија“ во Охрид беше одбележана годишнината од крајот на 55-годишниот спор меѓу МПЦ-ОА и СПЦ Со епископска литургија на МПЦ-ОА...

Нашата држава секогаш преку дела е на вистинската страна на историјата,...

Се поклонуваме на борците кои ги положија животите за пораз на фашизмот, од чиишто рушевини е изнедрена македонската државност, истакна премиерот Димитар Ковачевски, во...

Бугарските политичари пак го присвоија Гоце Делчев и се заложија за...

На почетокот на денешната седница во бугарскиот парламент политичките сили преку декларации ја изразија својата почит кон Гоце Делчев во врска со 120-годишнината од...

Во Прилеп одбележани 120 години од загинувањето на Гоце Делчев и...

Делегации од Општина Прилеп и Советот на Општина Прилеп предводени од градоначалникот Борче Јовчески и претседателот на Совет Дејан Проданоски, претстваници на општинските училишта,...