Ознака: годишнина

Во Нормандија одадена почит на Македонците кои загинаа во Првата светска...

Со положување венец пред споменикот на паднатите жртви, денеска во гратчето Коломбел, во францускиот регион Нормандија, традиционално беше оддадена почит на Македонците кои во...

На германските гробишта во Прилеп одбележан Денот на примирјето

Германската и француската амбасада денеска на германските гробишта во Прилеп го одбележаа Денот на примирјето од Првата светска војна (“Commémoration du 11 novembre 1918”)...

„Макстил“ одбележа 25 години постоење и работа

Со акцент на досегашните инвестиции и со дефинирана стратегија за понатамошниот развој на компанијата, „Макстил“ одбележа 25 години работа и производство на македонскиот пазар...

Одбележани 80 години од херојската смрт на Стив Наумов

Со полагање цвеќе пред споменикот на народниот херој Стеван Наумов Стив кај Офицерскиот дом во Битола, денес се одбележаа 80 години од неговото загинување....

Америка се самозалажува за непријателите додека се фали со ликвидацијата на...

Многу работи се сменија по 21 година од терористичките напади врз САД што Ал каеда ги испланира и покрена од Авганистан, но талибанците повторно...

Положено цвеќе во спомен на загинатите кај Љуботенски бачила

Делегација на Владата на Македонија предводена од министерката за одбрана Славјанка Петровска, во придружба на советникот за одбрана на претседателот на Владата, Драган Василевски,...

Oддадена почит на жртвите во Нагасаки на годишнината од атомскиот напад

Во Нагасаки денеска се одржа церемонија во чест на жртвите од американскиот нуклеарен напад врз јапонскиот град на 9 август 1945 година, во кој...

Арсовска: Темелите на новото Скопје беа темели на солидарност и соживот

Верувам дека темелите на новото Скопје беа темели на солидарност и соживот, а новото Скопје се темели на пријателство и нови модерни ветришта, порача...

Како пулсираше Скопје ден пред катастрофата

На вчерашен ден пред 59 години, Скопје ја живеело вообичаената дневна шема. Оние помалобројните биле заминати на одмор, а преостанатите, кој како знае, се...

Ковачевски: Во антифашистичката војна македонскиот народ избра да гради држава за...

Изборот на македонскиот народ заедно со сите други народи беше македонската држава да биде создадена како дом на слободата за сите нејзини граѓани, без...