Ознака: годишнина

Деветнаесет години од загинувањето на припадниците на безбедносните сили кај Вејце

Денес се навршуваат 19 години од загинувањето на осумте припадници на безбедносните сили во 2001 година на патот с. Селце – с.Вејце на падините...

На 34-годишнината од катастрофата се гасат пожари околу Чернобил

Украина денеска ја одбележува 34-годишнината од катастрофата во Чернобил, најтешката нуклеарна несреќа во историјата која погоди голем дел од Европа, а особено Украина, Белорусија...

Јом Хашоа одбележан од претседателот на ФХЕМ

Вчера беше Јом Хашоа, национален комеморативен ден на холокаустот и херојството на државата Израел, којшто се одбележува според хебрејскиот календар, во сеќавање на востанието...

Дванаесет години од хеликоптерската несреќа кај Блаце

Денеска се одбележуваат дванаесет години од хеликоптерската несреќа, кај село Блаце, Катлановско, во која загинаа единаесет припадници на воздухопловната бригада на АРМ. На одбележувањето на...

Одбележан патрониот празник на касарната „Мирче Ацев” во Прилеп

Со полагање на цвеќиња на спомен обележјето на народниот херој Мирче Ацев, со историски час кој го одржа Илија Велкоски, во присуство на заменик...

„Паркленд“ со донација за поддршка и промоција на културно-уметничката сцена

Во присуство на стотици гости, пријатели, партнери и соработници, викендов со гала-настан, групацијата „Паркленд“ прослави три години од отворањето на „Парк хотел и спа“,...

Кина се подготвува да го импресионира светот

  Во тек се подготовките за одбележувањето на 70-годишнината од основањето на Народна Република Кина. Државниот празник што ќе се слави на 1 октомври подеднакво...

Одбележана 116-годишнината од смртта на Јордан Пиперката

Денес во село Велмевци, пред споменикот на Јордан Пиперката и неговите соборци, во месноста Черешна, во присуство на месното население и почитувачи на животот...

Техничките факултети ги покриваат најважните дејности за развој на земјата

Премиерот Зоран Заев ја истакна важноста од техничките науки во неговото обраќање на синоќешното одбележување на 60-годишнината од основањето на Машинскиот факултет, на Факултетот...

Една година подоцна

Најавив дека ќе престанам да се занимавам со промената на името и Уставот, но ова е исклучок. Годишнина е, и тоа прва! Мнозина беа...