Ознака: годишнина

Дваесет и пет години од денот што засекогаш ја смени Формула...

Легендарниот бразилски возач Аиртон Сена смртно страдаше на денешен ден пред точно 25 години, на 1 мај 1994 година, на трката за Големата награда...

Сеништата од крвавите протести демнат над Блискиот Исток

Тензиите во појасот Газа се големи пред утрешниот планиран протест со кој ќе се означи годишнината од масовните протести на границата со Израел, на...

Во Битола одбележана годишнина од холокаустот на Евреите

Високи гости од државата и странство, амбасадори и конзули, владини министри, претставници на јавниот живот од градот и ученици од Израел и Германија, со...

САД им се прудружија на Украинците во одбележувањето на 85-годишнината од...

САД им се придружија на Украинците ширум светот, кои месецов ја одбележуваат 85-годишнината од Холодомор, се наведува во синоќешното соопштение на американскиот Стејт департмет. Настаните...

Грција одбележува 45 години од бунтот против хунтата

Под драконски безбедносни мерки, со ангажирани околу 5.000 полицајци, хеликоптери и полициски дронови со цел избегнување какви било инциденти, денеска во Атина се одбележува...

Одбележана 115-годишнината од смртта на Јордан Пиперката

Денес се навршуваат 115 години од смртта на еден од најславните војводи од Илинденскиот период, Јордан Сиљанов, кај народот попознат како Јордан Пиперката, бестрашен...

Пред споменикот Карпалак во Прилеп одбележани 17 години од масакрот

Пред споменикот Карпалак во центарот на Прилеп со полагање цвеќиња беа во одбележани 17 години од масакрот, во кој во 2001 година загинаа десетмината припадници на...

Во Прилеп почнува одбележувањето на 17-годишнината од „Карпалак“

Со повеќе настани, Прилеп ги почнува чествувањата по повод 17-годишнината од загинувањето на 10-те прилепски бранители кои во заседа на патот Скопје-Тетово, кај месноста...

„Зборува Скопје“ – почна одбележувањето на годишнината од скопскиот земјотрес

Не е заборавена поддршката што пред 55 години нашиот град ја доби од целиот свет. Ова нека биде добра прилика да покажеме дека го...

Одбележани 20 години од основањето на нотаријатот во Македонија

Нотарската комора на Република Македонија денеска со свечена седница ја одбележа 20-годишнината од основањето на нотаријатот во Македонија. На седницата свое  обраќање имаше министерката за...