Ознака: Гласини

Кој е човекот што стои зад гласините за смртта на Ким...

Изворот за најновите гласини дека Ким Јонг-ун е на смртна постела е истиот пензиониран корејски политички секретар кој објави дека Ким Јонг-ун починал претходно...

Фотографиите не ги стивнуваат гласините дека Ким Јонг-ун е во кома

Во текот на викендот, нови гласини дека севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун е во кома се распространија на Интернет и во таблоидите, и покрај новите...

Необичниот случај на Ким Јонг-ун потсетува на лажната смрт на неговиот...

Гласини дека севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун доживеал клиничка смрт и е во кома по операцискиот зафат ги преплавија социјалните медиуми. Дали Ким се наоѓа...

СЗО го крена нивото на опасност на „многу високо“

Светската здравствена организација (СЗО) го крена нивото на опасност и ширењето на коронавирусот на глобално ниво на „многу високо“, но предупреди дека нашиот најголем...

Нови контроверзии околу првиот човек на Туркменистан

Викендов се појавија гласини за смртта на 62-годишниот автократски претседател на Туркменистан, Курбангули Бердимухамедов, со непотврдени извештаи за неговата смрт на социјалните медиуми и...

Гласини и медиуми

Лажните вести постоеле отсекогаш, односно во минатото тоа биле гласини, чија цел била да се создадат услови за толкување на вистината онака како што...