Ознака: Геополитика

Вториот букурешки момент – геополитиката пак се подигра со Македонија

Зошто Македонија го претрпи својот втор „букурешки момент“ изминатата седмица, на 15 декември, во Брисел? Украина и Молдавија добија датум за почеток на преговорите...

Лавров: Условите на ЕУ за Србија – геополитичка вежба

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров оцени дека условите поставени од Европската унија за преговорите за членство на Србија се „геополитичка вежба“,...

Украина е тест за можниот судир на Америка со Русија и...

Патувањето на американскиот претседател Џо Бајден во Киев и во Варшава за одбележување на годишнината од избивањето на војната во Украина потенцира уште посериозен...

Маглата на баналности во Минхен не ја сокри загриженоста за светскиот...

Извор: Политико Ако дури и Германците се растревожени за опасностите во светот денес, ова е можеби моментот кога сите треба навистина да почнеме да се...

Геополитика за губитници

Едно нешто не можам да разберам кога размислувам за безалтернативност на нашата надворешна политика. Како може да не се размислува за преиспитување на стратегијата...

Како Албанија се заплетка во американско-израелската пресметка со Иран?

Албанскиот премиер Еди Рама минатиот месец оствари тридневна посета во Израел каде што се сретна со државниот врв и со првиот човек на Националниот...

Илон Маск станува мирудија во секоја геополитичка манџа

Најбогатиот човек на светот се внесува себеси во некои од најгорливите глобални конфликти, пишува „Њујорк тајмс“, откако Илон Маск во изминатите четири недели изнесе...

Светот во хаос го зацврстува пријателството без граници помеѓу Путин и...

Кинескиот претседател Си Џинпинг се сретна со рускиот претседател Владимир Путин во Узбекистан, во нивниот прв состанок очи в очи откако го објавија „пријателството...

Геополитика, енергетика и економија: очекувања и можни сценарија за оваа...

АНАЛИЗА НА МИНИСТЕРОТ ЗА ФИНАНСИИ Се навршија седум месеци од почетокот на војната во Украина. Економските изгледи и понатаму остануваат со висока доза на неизвесност,...

Украина – свесно принесена жртва на олтарот на глобалната геополитика

Една малку поразлична диоптрија при опсервација на руско-украинската војна: Мегасудир на визии и концепции Сегашниот конфликт, досега невиден во поновата европска историја, полека и сигурно...