Ознака: генерален секретар

Џонсон се смета себеси за кандидат за иден генерален секретар на...

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон изјави дека се смета себеси за кандидат за иден генерален секретар на НАТО. – Морам да објавам дека постои таква...

АВМУ: Непрофесионален е односот на генералниот секретар на градот Скопје Зоран...

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги реагира на непрофесионалниот однос на генералниот секретар на градот Скопје Зоран Глигоров, кој за време на прес-конференција...

Методија Димовски именуван за нов генерален секретар на Владата

Методија Димовски е назначен за нов генерален секретар на Владата на денешната владина седница. Димовски е член на Инспекцискиот совет од областа на животна средина...

Моментниот фокус на нашите репрезентации е СП, а на Федерацијата официјализирање...

Македонската е-спорт репрезентација се состои од селекции во повеќе игри и нашите е-спортисти имаат можност да се натпреваруваат на балкански, европски и светски шампионати,...

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Поранешниот пратеник Мухамед Зекири е избран за нов генерален секретар во Владата. Одлуката e донесена на последната владина седница одржана денеска. Зекири неодамна си поднесе оставка...

Поранешна министерка од Хрватска е нов генерален секретар на Советот на...

Поранешната хрватска министерка за надворешни работи, Марија Пејчиновиќ-Буриќ, официјално ја презеде функцијата генерален секретар на Советот на Европа. Таа е втора жена и прв политичар...

Љупчо Николовски е новиот генерален секретар на СДСМ

Новиот генерален секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, синоќа најави дека одговорност ќе се бара и од актуелни градоначалници, локални функционери и директори. -Пораката од граѓаните...

Македонец влегува во албанскиот парламент

Васил Стерјовски, генерален секретар на единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ), ќе биде пратеник во албанскиот парламент. - По известувањето...

Гутереш: Договорот од Преспа е пример за мирно решавање на спорови

Договорот од Преспа меѓу Грција и Македонија е пример за мирно решавање на транснационалните спорови, истакна генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш во обраќањето...

Паул Зјемјак именуван за нов генерален секретар на ЦДУ

Новоизбраната наследничка на Ангела Меркел на чело на Христијанско демократската унија (ЦДУ) Анегрет Крамп-Каренбауер го именува денеска младиот конзервативец, 33-годишниот Паул Зјемјак за нов...