Ознака: галерија

Дела на Сашо Поповски во галеријата „Ел Греко“

Во галеријата „Ел Греко“, вечерва, во 19 часот, ќе се отвори изложба на Сашо Поповски. Сашо Поповски во периодот од 1991 до 1996 година...

Претставена „Тивка деструкција“ на Моника Мотеска

Малата просторија на монтажната галерија во Паркот на франкофонијата стана збирно место на голем број посетители за време на претставувањето на инсталацијата насловена „Тивка...

„Цртеж – Експериментален цртеж“ – изложба на ДЛУМ

Под наслов „Цртеж - Експериментален цртеж“, вечерва, во Галеријата на НЛБ банка, во 20.30 часот, ќе биде отворена изложба на Друштвото на ликовните уметници...

Националната галерија му се заблагодари на холандскиот амбасадор за поддршката

Дел од вработените во Националната галерија на Македонија вчера се сретнаа со досегашниот амбасадор на Кралството Холандија во земјава, Вилем Ваутер Пломп, кој важи...

Највпечатливите фотографии од фестивалот „Гластонбери“

На еден ден пред почетокот на фестивалот „Гластонбери“ во Англија, редакцијата на британскиот весник „Гардијан“ ги издвои највпечатливите фотографии од настанот кој 48 години...

„Скршениот град“ изложба на слики во ликовната галерија во Кичево

Во ликовната галерија во Центарот за култура во Кичево, синоќа беше отворена изложбата на фотографии изработени пред, за време и после скопскиот земјотрес. На...

Кој најдобро сучи мустаќ

Во Антверпен, Белгија, се одржа едно од најнеобичните светски првенства на светот. Натпреварувачи од целиот свет се собраа за да се види тоа кој...

Граѓанската војна во Либија низ објективот на фоторепортерите

  Според податоците на СЗО, најмалку 213 лица се убиени и околку илјада повредени во битките околку главниот град на Либија овој месец. Во прилог,...

„Скопскиот маратон“ низ фотографии

  Околку 12.500 натпреварувачи од 58 држави учествуваа на денешниот петнаесети „Скопски маратон“. Како и секоја година, вниманието на јавноста беше вперено на скопските улици,...

Малите градови со голем дух во Централна Европа

Со неверојатните пејзажи, прекрасни планински врвови и спектакуларни крајбрежни патишта, Централна Европа изобилува со градови кои имаат живописни предели и дестинации. Во продолжение, галерија...