Ознака: галерија

„Рудиќ галерија“ се отвора во Скопје

Под наслов „Рудиќ галерија“ утревечер во Скопје, во 20 часот, ќе биде отворена нова галерија, изложбено место за фотографија и за визуелни медиуми на...

Холи – фестивал на бои во Индија

Во Индија започна хиндуистичкиот фестивал Холи, дводневна прослава на победата на доброто на злото, крајот на зимата и почетокот на пролетта. Корените на вестивалот...

Најмладите со силни пораки до политичарите за климатските промени

Во текот на вчерашниот и денешниот ден, основците и средношколците ширум светот протестираа за зголемување на делувањето на властите против климатските промени. Младите од...

Најдобрите подводни фотографии за 2019 година

Сега во четвртата година од започнувањето на проектот, натпреварот за „Најдобра подводна фотографија на годината“ привлекува дела од стотици артисти од сите страни на...

Избор за најдобра новинска фотографија за 2019 година

Светската фондација за новинска фотографија ги објави номинираните фотографии за награда во 2019 година. Во продолжение, од галеријата на „Гардијан“ може да се видат...

„Баухаус“ – 100 години од најважната уметничка школа

Оваа 2019 година Германија слави еден век од основањето на школата „Баухаус“. Иако постоела само 14 години, легендарната школа има влијание и денес. Таа...

Година на свињата: Кинеската Нова година низ фотографии

Повеќе од една милијарда луѓе на светот започнаа да го слават почетокот на кинеската Нова година. Оваа година, според кинеската традиција е година на...

Отворање на изложбата „Формите на градот“

Вечерва, со почеток во 20 часот, во галеријата „Акантус“ ќе се отвори самостојна изложба на слики, графики и цртежи на Марко Вујисиќ, насловена „Формите...

Најдобрите фотографии од австралискиот гранслем

Изминативе две недели се одржа првиот овосезонски гранслем турнир Австралија опен на кој по седми пат триумфираше српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ. Во финалето, Србинот...

Најиздржливите луѓе со своите кучиња на трка со санки во Чешка

Во местото Шедивачкув, Чешка, се одржа традиционалната трка со санки кои ги влечат во кучиња. Низ фотографиите на британски „Гардијан“ може да се забележат...