Ознака: Газпром

Таксата за транзит на руски гас ја отвора можноста за зголемување...

Бугарската такса за транзит на руски гас може да резултира со поскапување на рускиот енергенс за крајните корисници што, пак, ќе предизвика зголемување на...

Извозот на руски гас надвор од поранешниот советски блок падна за...

Извозот на гас од руската компанија „Газпром“ надвор од земјите од поранешниот советски блок падна за 45,5 отсто во 2022 година. „Газпром“ ги објави овие...

„Газпром“ се закани со прекин на транзитот на гас низ Украина

Рускиот енергетски гигант „Газпром“ денеска соопшти дека регистрирал „исчезнување“ руски гас во Украина, наменет за испорака до молдавските потрошувачи. Компанијата предупреди дека, доколку потрае транзитниот...

Бугарските власти се фалат дека немаат потреба од рускиот гас

Бугарскиот технички вицепремиер и министер за транспорт Христо Алексиев за бТВ коментираше дека неговата земја не добила ништо од количествата гас од „Газпром“, што...

„Газпром“ ја прекина испораката на гас за Италија

Руски „Газпром“ ја прекина испораката на гас за италијанската компанија „Ени“, наведувајќи го како проблем транспортот преку Австрија, соопшти денеска италијанскиот енергетски гигант, додавајќи...

Кина рускиот гас ќе го плаќа во јуани и во рубли

Рускиот енергетски гигант „Газпром“ денеска соопшти дека со Кинеската национална нафтена корпорација потпишал договор со што се предвидува постепено преминување на плаќање за руски...

Значителен скок на цените на гасот во Европа

Цените на гасот во Европа денеска скокнаа за речиси една четвртина, откако руски „Газпром“ соопшти дека нема да испорачува гас за Европа преку гасоводот...

Зеленски ја обвини Русија за енергетска војна за ослабување на Европа

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, ноќеска ја обвини Русија дека води енергетска војна и повика на поголемо единство во Европа. -Деновиве Русија се обидува уште...

Мамер: Одлуката на „Газпром“ е донесена под лажни изговори

Портпаролот на Европска комисија, Ерик Мамер на Твитер објави дека одлуката на „Газпром“ утре да не дистрибуира гас до ЕУ е донесена „под лажни...

„Газпром“ утре нема да дистрибуира гас кон ЕУ преку Северен поток...

Руската компанија „Газпром“ денеска најави дека утре нема да дистрибуира гас кон Европска Унија преку гасоводот Северен поток 1. Во соопштението на „Газпром“ се наведува...