Ознака: вухан

Новиот тим на СЗО е последната шанса за одгатнување на потеклото...

Светската здравствена организација формира нов тим кој ќе има задача да ја одгатне мистеријата за потеклото на ковид-19. Тимот ќе се состои од 26...

Вухан го тестира целото население по враќањето на коронавирусот

Властите во кинескиот град Вухан најавија дека ќе го тестираат целото население за коронавирус, откако се појавија нови локални случаи на инфекција за првпат...

Она што се зборува за лабораторијата во Вухан не ја претставува...

„Блумберг“ разговараше со единствената странска научничка во лабораторијата во Вухан Даниела Андерсон работеше во моментно најпознатата светска лабораторија, онаа во Вухан, неколку недели пред појавувањето...

Помпео тврди дека во Вухан и натаму се спроведуваат тајни експерименти

  Поранешниот директор на ЦИА и државен секретар на САД, Мајк Помпео изјави дека на Институтот за вирусологија во кинескиот град Вухан и натаму се...

Тајниот извештај за коронавирусот во Вухан отвора многу прашања

Во извештајот на американската разузнавачка служба се наведува дека неколку истражувачи од кинескиот институт за вирусологија во Вухан се разболеле во ноември 2019 година. Во...

Кина: Нема докази за прикривање на податоците за ковид-19

Висок службеник на кинеското Министерство за здравство изјави дека нема докази за обвинувањата дека Кина не ги споделила податоците со истражувачите на Светската здравствена...

Ставот на експертите од СЗО непроменет: Ковид-19 започна од пазарот во...

Пазарот во кинескиот град Вухан е сè уште најверојатната почетна точка за пандемијата ковид-19, изјавија членовите на Светската здравствена организација. Претседателот на невладината организација „Алијанса...

Кина: САД да ја повикаат СЗО за да го испита тамошното...

Кина денес ги повика САД да дозволат Светската здравствена организација (СЗО) да го испита потеклото на тамошното избувнување на епидемијата на ковид-19, откако СЗО...

Ковид-19 веројатно не потекнува од пазарот во Вухан

Според истражувањата на тимот на СЗО во Кина Ковид-19 веројатно не потекнува од пазарот во Вухан, бидејќи било утврдено дека вирусот циркулира на друго место...

СЗО: Потрагата за потеклото на пандемијата ќе трае со години

Член на тимот од Светската здравствена организација (СЗО) кој спроведува истрага во Вухан, кинескиот град каде првично беше откриен коронавирусот, вели дека е изненаден...