Ознака: вуелта

Намалено водството на Кус

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ - ВУЕЛТА Италијанецот Филипо Гана првпат победи на една етапа на велосипедската грантур-трка Вуелта во Шпанија, со доминација на 10-та етапа на хронометар, по...

Евенепул по триумфот на Вуелта стана и светски првак

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ Белгиецот Ремко Евенепул (22) на победата на шпанската Вуелта ѝ ја придодаде и титулата светски шампион во друмски велосипедизам, со спектакуларно соло-возење на делницата...

Роглич му се приближува на Евенепул

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ - ВУЕЛТА Еквадорецот Ричард Карапаз ја забележа втората етапна победа на годинашната, 77. велосипедска трка Вуелта, од што најголема корист имаше победникот во последните...

Прва етапна победа за Евенепул

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ - ВУЕЛТА Белгиецот Ремко Евенепул победи на индивидуалниот хронометар во должина од 30,9 км, од Елче до Аликанте, во 10-та етапа на 77-та шпанска...

Евенепул се заканува да ја прекине доминацијата на Роглич

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ - ВУЕЛТА Белгиецот Ремко Евенепул води во генералниот пласман по првите девет, од вкупно 21 етапа, на годинашното, 77. издание на шпанска Вуелта, една...

Роглич е на чекор до трет триумф во низа на Вуелта

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ Словенечкиот велосипедист Примож Роглич е на чекор третпат во низа да триумфира на грантур-трката Вуелта, која се вози во Шпанија. Тој на три етапи...

Вуелта ќе се одржи комплетно и во предвидениот термин

Годинашната велосипедска грантур-трка, шпанската Вуелта, ќе се одржи како што е предвидено, со 21 етапа и покрај пандемијата на коронавирусот, вели директорот на трката...

В година Вуелта ќе врти во и околу Шпанија

Четврти пат во историјата Вуелта ќе почне во странство, во Холандија, потоа ќе се вози низ Франција и низ Португалија (првпат по 1997 година),...

Некогашниот ски-скокач победи на Вуелта?

Словенецот Примож Роглич, своевремено светски јуниорски првак во скијачки скокови, вчера беше пред триумф на една од најголемите три велосипедски трки во светот, трката...

Дождот направи хаос на Вуелта

Мигел Ангел Лопез го загуби водството на велосипедската грантур-трка околу Шпанија, популарната Вуелта, по што води Николас Едет, откако Никиас Арндт славеше во етапата...