Ознака: втора

Зошто кралицата беше најголемиот набљудувач во историјата

Во текот на седумте децении од владеењето на Елизабета Втора, светот се промени како никогаш досега, понекогаш на полошо, често на подобро, а кралицата...

Карлсен втора година во низа прв во Мајами

Втор заврши Индиецот Прагнанада, а трет Французинот Алиреза Актуелниот светски првак Магнус Карлсен победи на шестиот турнир од годинашната серија на шампионите во забрзан шах...

Македонија во втора лига – зошто да не?

Идејата за вклучување на Македонија во втора Европа не е за отфрлање. Таа може да донесе повеќе корист одошто штета, особено ако до 1...

Македонија четврти пат втора

ОДБОЈКА - ЕВРОПСКА СРЕБРЕНА ЛИГА Македонија не успеа да ја освои толку посакуваната титула во Европската сребрена лига. Во финалниот меч, пред 700 гледачи во...

„Волшебен сон“ – втора збирка песни на Зоран Костески

Откако пред нецела година ја издаде првата збирка поезија „Мојата Белица“, Зоран Костески во електронска форма ја издаде втората збирка песни „Волшебен сон“, инспирирана...

Зеленски: Нема да се случи втора Сребреница

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, изјави дека во Донбас нема да се случи Сребреница, затоа што Украина, како што вели, е поинаква земја која...

Спроведена втората екоакција „Крушино уште почисто“

Со цел да се собере целото ѓубре расфрлано во СРЦ „Крушино“ и неговата поширока околина, група од 60-тина ентузијасти, еколози и љубители на чистата...

Дедо Митре го урива покривот

Втора награда на Конкурсот за краток расказ на „Нова Македонија“ Ѕвездан Георгиевски Есента е чудно време. Некои работи се сушат, а некои созреваат. Седам на покривот на...