Ознака: војници

Во Бугарија 5.000 војници на Алијансата

НАТО планира нова воена база источно од Македонија Тензиите во регионот на Црно Море дополнително ескалираат. Имено, покрај актуелниот воен судир во Украина, деновиве дополнителна...

Украина и Русија ги разменија телата на повеќе од 120 загинати...

Украина и Русија ги разменија телата на повеќе од 120 загинати војници, јави ДПА, повикувајќи се на официјални извори од двете страни. Украина ги прими...

Камерон против испраќање западни сили во Украина, дури и за воена...

Британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон денеска изјави дека е против испраќање западни трупи во Украина, дури и за обука на војници таму,...

МО не ја исклучува можноста да прими на лекување војници од...

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска од Охрид посочи дека МО не ја исклучува можноста, согласно направените проценки и во соработка со Министерството за...

Унгарија, Полска и Чешка не планираат да испратат војници во Украина

Официјални лица на Унгарија, Полска и Чешка денеска изјавија дека не планираат да испраќаат војници во Украина. -Унгарија нема да испрати оружје или војници во...

САД нема да испраќаат војници во Израел или Газа, уверува потпретседателката...

Американската потпретседателка Камала Харис увери дека САД не планираат испраќање војска во Израел или во Газа. - Апсолутно немаме намера, ниту планираме да испратиме...

Нападнати ирачки воени бази во кои се стационирани американски војници

Две воени бази во Ирак кадешто се стационирани американски војници вчера биле нападнати со дронови и ракети, објави Ројтерс, повикувајќи се на свои извори...

Петровска:Македонските војници се во добра состојба

Македонските војници во Словенија се во добра здравствена состојба, информираше министерката за одбрана, Славјанка Петровска. - Двајца македонски војници од контингентот упатен на испомош во...

ФОТО: Македонските војници учествуваа во изградбата на привремен мост во Межица,...

Припадниците на Армијата на Македонија кои учествуваат во хуманитарните операции во Словенија за санирање на штетите од катастрофалните поплави, заедно со припадниците на Словенечката...

Шојгу: Западот распореди околу 360.000 војници во близина на границата меѓу...

Во близина на границата на Русија и Белорусија, Западот распореди трупи од околу 360.000 војници, како и 8.000 оклопни возила и 650 авиони и...