Ознака: Володомир Зеленски

Ќе ја изгубиме независноста ако нема единство, порача Зеленски

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска изјави дека земјата ќе ја загуби независноста доколку не успее да постигне вистинско единство. - Ако не се постигне...

Зеленски предупреди на можноста за „грозен“ руски напад

Украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа ги предупреди Украинците да бидат внимателни следната недела, кога земјата ќе го слави денот на својата независност, откако одекнаа...

Зеленски: Ситуацијата во Мариупол е многу тешка, градот може да се...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека ситуацијата во Мариупол е многу тешка. - Нашите војници се блокирани, повредените се блокирани. Хуманитарна криза е … Сепак,...

Зеленски и Бенет разговарале како да се стави крај на војната

Украинскиот претседател Володомир Зеленски денеска на Твитер објави дека разговарал со премиерот на Израел Нафтали Бенет, кој прави напори за посредување меѓу Киев и...

Зеленски: Ако падне Украина, следни ќе бидат балтичките земји

Украинскиот претседател Володомир Зеленски денеска го повика Западот да ја зголеми воената помош за Украина. – Ако немате моќ да го затворите небото, тогаш дадете...

Зеленски: Немаме намера да одговараме на руските провокации

Украинскиот претседател Володомир Зеленски ја повика Европската Унија да остане обединета против Русија за време на разговорите со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел,...

Зеленски нуди по 38 долари за секој вакциниран

Украинскиот претседател Володомир Зеленски денеска изјави дека сите Украинци што се вакцинирани против Ковид-19 ќе добијат по 1.000 гривни или околу 38 американски долари. Украина...

Транскрипт од разговор меѓу Трамп и Зеленски открива дека сакале да...

Американскиот претседател Доналд Трамп го повикал украинскиот колега Володомир Зеленски да контактира со јавниот обвинител Вилијам Бар за отворање на потенцијална истрага за корупција...