Фото: Веб-страница на украинскиот претседател

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска изјави дека земјата ќе ја загуби независноста доколку не успее да постигне вистинско единство.

– Ако не се постигне вистинско единство, независноста ќе се изгуби. Отсекогаш сме знаеле за првата мудрост. И на 24 февруари докажавме дека го надминавме вториот – рече Зеленски во видео обраќањето по повод Денот на единството.

Тој изјави дека почетокот на војната на Москва против Киев го оживеа украинското единство.

– Сите ние веќе немаме туѓи градови, села или улици. Секој град е роден град. Секое село е родно село. Секоја улица е родна улица. Дури и да не сме биле таму во животот – рече Зеленски.

Тој додаде дека украинскиот народ заедно ја брани својата земја, додавајќи дека ќе победи и дека „цела Украина ќе ги слушне звуците на победата“.

– Ние сме единствени, затоа што сме силни. Ние сме силни затоа што сме обединети – додаде тој.

Украинскиот ден на единството е национален празник кој се слави од 1999 година на 22 јануари, во чест на денот кога Украинската Народна Република и Западноукраинската Народна Република го потпишаа актот за обединување во 1919 година, со што ефикасно се споија двете републики во една држава.


Борис Џонсон во неочекувана посета на Украина

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон неочекувано пристигна во Украина и ги посети градовите зафатени од војна во северниот дел на регионот Киев.

На социјалните мрежи се појави видео од Џонсон на улиците на Буча, пренесе „Гардијан“. Потоа се појавија фотографии на Џонсон во Бородјанка.