Ознака: воени бази

Нападнати ирачки воени бази во кои се стационирани американски војници

Две воени бази во Ирак кадешто се стационирани американски војници вчера биле нападнати со дронови и ракети, објави Ројтерс, повикувајќи се на свои извори...

Нови воени бази од Австралија до Босна

СВЕТСКИТЕ СУПЕРСИЛИ ГИ ШИРАТ СВОИТЕ СФЕРИ НА ИНТЕРЕС Изградбата на воени бази и трките за вооружување се новите алатки за борба за надмоќ на светските...

Европа и Балканот во трка по странски воени бази

Меѓу земјите од регионот, но и пошироко, постои интересен феномен на меѓусебна трка и дипломатско лобирање за отворање странска воена база на територијата на...