Ознака: Воена обука

Руските средношколци ќе учат да летаат дронови и да ракуваат со...

Во претстојната учебна година, која започнува во септември, руските средношколци ќе можат да посетуваат обука за контрола на борбени авиони без екипаж, објави во...

Шојгу присуствуваше на воена обука на новите борбени единици

На 500-тиот ден од руската воена интервенција над Украина, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу присуствуваше на обуката на новите борбени единици, соопштија официјални...

Армијата на САД ќе ја прошири обуката на украинските сили во...

Армијата на САД ќе ја прошири обуката на украинскиот воен персонал во Германија, соопшти денеска Пентагон. Обуката ќе вклучува и обука со комбинирано оружје. Портпаролот на...

Путин потпиша указ за воена обука на резервниот состав

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ со кој се повикуваат руските резервисти на воена обука во 2022 година, објавија руските медиуми. – Во 2022 година...

Норвешката принцеза поминува обука за борбен авион Ф-16

Во рамките на задолжителните воени активности во пресрет на 18-ти роденден, норвешката принцеза Ингрид Александра, ја посети базата на кралското воено воздухопловство на Норвешка...

Воена обука за 100 доброволци

Министерството за одбрана на Црна Гора кон средината на јануари ќе распише јавен повик за доброволно служење воен рок. Поради ограничените капацитети со кој...