Ознака: брзина

Дали знаете кој е најекономичниот начин за возење по автопат?

Кој е најекономичниот начин за возење по автопат? Со кои брзини автомобилот е најштедлив? Тоа се често поставувани прашања меѓу возачите, но во оваа...

Науката вели дека сите учат со иста брзина

Од нашите најрани училишни денови ја прифаќаме идејата дека некои луѓе учат побрзо. Но, според една нова студија, излегува дека сите учиме со многу...

До кога напред со брзина на полжав?

За степенот на економската развиеност на Македонија во однос на Европската Унија постојат егзактни параметри што ни даваат јасна слика за нашиот досегашен развој,...

Во Турција од 1 јули на автопатите ќе може да се...

Во Турција од 1 јули ќе биде зголемена максималната брзина на возење по автопатите, соопшти турското Министерство за внатрешни работи. Од 1 јули возачите ќе...

Глечерот на судниот ден се топи со алармантна брзина

Масивниот глечер на Антарктикот, кој се смета за клучен за глобалното покачување на нивото на морињата, би можел да го загуби својот леден гребен...

Ние во петта брзина, Грција стои во место

Итноста за усвојување на измените и за усогласувања на патните документи на македонските граѓани со новото уставно име на државата и со Законот за...

Кинеските глечери се топат со застрашувачка брзина

Кинеските глечери на планините Килијан се топат со застрашувачка брзина, а тоа укажува на катастрофалните ефекти од глобалното затоплување. Доколку глечерите продолжат да се топат...

Брзина на сметка на правичноста?!

Какви бенефиции ќе имаат граѓаните ако се реализира иницијативата за промена на Законот за кривична постапка (ЗКП)? Како би се одразиле промените на ЗКП...

Тројца загинати во обид да срушат брзински рекорд со глисер

Три лица загинаа вчера во несреќа со глисер во близина на Венеција во обид да срушат брзинскиот рекорд од Монте Карло. Италијанските пожарникари велат...

За еден ден речиси 200 казни за возачите во Скопје

Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за внатрешни работи Скопје вчера од 06.00 до 24.00 часот спроведе акциска контрола за откривање на возачи...