Ознака: Бранко Азески

Стопанската комора ја укинува членарината и најавува мега проект за обединување...

Бранко Азески - колумна Денеска е 13 август, познат по потпишувањето на Охридскиот рамковен договор и по роденденот на мојата сопруга. Бидејќи годините за жените...

Извозот мора да биде врвен национален приоритет

Претседателот на Стопанската комора, Бранко Азески, испрати јасни пораки од месечното обраќање Извозот мора да биде алфа и омега на македонскиот бизнис и да стане...

Декларација, договор меѓу јавниот и приватниот сектор, економијата пред политиката, извозот...

Став за медиумите Бранко Азески Многу бизнисмени долго време ме прашуваат која е појдовната точка за излез од сегашната состојба. Анкетите што ги спроведовме во повеќе...

Пред една година прашав што се случува со европската програма „Лајф“,...

Претседателот на СКМ Бранко Азески упати отворено писмо до премиерот Димитар Ковачевски Претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески, преку отворено писмо до премиерот...

Азески именуваше олеснувачи на српско-косовските преговори за надминување на бариерите во...

Претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески ги именуваше своите советници од кабинетот д-р Елена Милевска Штрбевска и Јадранка Аризанковска за модератори и...

Азески: Економскиот раст ќе биде ревидиран неколку пати, тоа значи тапкање...

Автор: Бранко Азески, претседател на Стопанската комора на Македонија Гледајќи ја актуелната економска ситуација во земјава, како во учебник можат да се издиференцираат неколку работи: Прво,...

Пет прашања до Владата по повод годишнината

Колумна на Бранко Азески, претседател на Стопанската комора на Македонија 1. Започнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува...

Преживеавме, во 2023-та или одиме напред или потонуваме

Претседателот на Стопанската комора, Бранко Азески, низ серија фотографии, проследени со негови коментари, дава осврт на предизвиците со кои се соочуваме, но и патоказ...

Годинава преживеавме, в година или одиме напред или потонуваме

Репоратажа – една слика илјада зборови Пишува: Бранко Азески, претседател на СКСМ I. Во екот на најголемата и најтешка криза кај нас, во 1999 година, во хотелот...

Работите мора да се поттурнат, во спротивно остануваме на балканските меѓници

Колумна на претседателот на Стопанската комора на Македонија За минатава недела, долго време ми беше планирана посетата на Брисел седиштето на НАТО, ЕУ и кралството...