Ознака: бомби

Оформен предмет и назначен обвинител за „бомбите“ на Боки 13

Шефот на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈО ГОКК) Ислам Абази оформил предмет, кој веќе е распределен кај јавен...

Нови дојави за бомби во 16 училишта во Скопје и едно...

На електронските адреси на 16 училишта во Скопје и едно во Прилеп денеска се упатени закани за поставени експлозивни направи. Преземени се мерки за безбедно...

МВР: Лажни се пријавите за наводно поставени експлозивни направи, завршија сите...

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави по добиените пораки на електронски адреси...

Ѓуровски: Дојавите за бомби може да потраат, зависи од текот на...

Се работи за организиран пристап и веројатно зад дојавите за поставени бомби стои организирана група, но дали држава или меѓународна организација останува одговорот да...

И денеска евакуација поради дојави за бомби во училишта

Дојавите за поставени бомби во училишта продолжија и денеска. Утрово, до 9:30 часот во Министерството за внатрешни работи е пријавено дека закани пристигнале на електронските...

Прилепскиот кризен штаб побара упатства за дојавите за бомби во училиштата

Прилепскиот кризен штаб побара и очекува упатства како да се справат со најавите за бомби. Особено откако во текот на вчерашниот ден имаше дојави...

Дојави за бомби во претседателската Вила Водно, судови, музеи, шопинг молови,...

Дојави за бомби утрово пристигнале на адресите на повеќе институции, трговски центри, спортски објекти, во Вила Водно кај претседателот на државата. - Денеска (21.02.2023) е...

Лажни дојавите за бомби во училиштата и скопскиот аеродром

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави со закани од 10 училишта и...

Лажни се пријавите за наводно поставени експлозивни направи во училишта во...

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави од 16 училишта во Скопје, две...

Пронајдени неексплодирани стари бомби и гранати во Гостивар, местото е обезбедено

Регионалниот центар за управување со кризи Тетово денеска информира дека е добиена информација за пронајдени неексплодирани убојни средства (НУС), стари бомби и гранати, во...