Ознака: бомби

Словачка регистрира 1.100 закани за бомби во еден ден, полицијата почна...

Словачки училишта и институции, вклучително и банки, денеска добија над 1.100 закани за бомби што предизвика евакуации низ целата земја, соопшти полицијата, објавувајќи дека...

Темпирани разорни бомби во најава

Повикувањето на „спомените“ од 2001 и извиците „УЧК“, во македонскиот предизборен амбиент се толкуваат како недозволиви пораки за „повторно преземање оружени акции доколку биде...

Од бомби до меури од сапуница

(Политиката и паранормалното) Речиси да нема жив човек кому не му се има случено барем едно нешто што не може да си го објасни. Можеби...

Лажна дојава за бомба и кај кабелски оператор во Кратово

Вработена во кабелски оператор во Кратово денеска околу 10:30 часот во СВР Куманово пријавила дека преку смс-порака добиле закана за поставена експлозивна направа. Како што...

Анонимни повици за бомби во грчкиот парламент и амбасадите на САД,...

Преку анонимни телефонски повици во четири грчки телевизии кусо пред 11 часот утрово, непознато лице или лица предупредиле за поставени бомби на четири различни...

Дојави за бомби во основни и средни училишта во Белград

Утрово околу 8 часот и 20 минути во основни и средни училишта во Белград пристигнале дојави за подметнати бомби, јавија белградските медиуми. Полицијата е на...

Лоцирана група од Иран и Русија која ги правела лажните дојави...

Групата од Иран и Русија, која ги правела лажните дојави за бомби во Македонија, е лоцирана, се работи на вештачење на материјалите по што...

Поранешниот израелски премиер потврди дека Израел има нуклеарни бомби

Поранешниот израелски премиер Ехуд Барак потврди дека Израел има нуклеарно оружје, со што ѝ стави крај на долгогодишната политика на „нејасност“ по ова прашање,...

Аларм во училиштата во Бугарија, учениците уплашени, возрасните вознемирени

Балканскиот синдром на лажни дојави за поставени бомби се шири на исток Синдромот на дојави за новопоставени бомби во јавни институции, а пред сѐ во...

Група наши државјани испраќала лажни дојави за бомби и ќе добијат...

Набрзо група македонски државјани ќе добијат кривични пријави за тероризам и ќе одговараат за лажните дојави за бомби во училиштата и други објекти, вели...