Ознака: Божиќ

Верниците го исполнија Соборниот храм – и најмладите го чествуваат Божиќ

Православните верници го исполнија Соборниот храм „Свети Климент Охридски во Скопје, каде што архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан богослужеше литургија на Св....

Политичарите го честитаат Божиќ со пораки за сплотеност за подобра иднина

Премиерот Димитар Ковачевски, во име на Владата и во свое лично име, упати честитка за Божиќ до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска...

Православните христијани го слават Рождеството Христово – Божиќ

Православните христијани во земјава денеска го слават Рождеството Христово – Божиќ. Во сите храмови на Македонската православна црква-Охридска архиепископија изутринава се одржуваат божиќни литургии....

Пендаровски: Светлината на Божиќ нека се всели во нашите домови и...

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Христовото раѓање – Божиќ, упати честитка до сите граѓани кои го прославуваат денот на Христовото раѓање,...

Путин предложи прекин на огнот за време на божиќните празници, Зеленски...

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски го одби повикот на рускиот претседател Путин за 36-часовен прекин на огнот за Божиќ. Тој доцна синоќа во видеообраќање...

На Божиќ, папата повика да се стави крај на „бесмислената“ војна...

Папата Франциск денеска апелираше за прекин на „бесмислената“ војна во Украина. Во својата традиционална божиќна порака од базиликата Свети Петар во Ватикан тој нагласи: „Господ...

Католиците, протестантите и дел од православните верници го чествуваат Божиќ

Католичките и протестантските верници и дел од православните христијани, кои се водат според грегоријанскиот календар, денеска го одбележуваат Раѓањето Христово – Божиќ. Божиќ денеска го...

Пендаровски со честитка до верниците кои го прославуваат Божиќ: Да останеме...

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Христовото Раѓање - Божиќ, упати честитка до д-р Киро Стојанов, скопски бискуп и струмичко-скопски епарх и...

Честитка од Џафери за католички Божиќ: Да дозволиме да излезе од...

Претседателот на Собранието, Талат Џафери од име на пратениците и од свое лично име упати честитки по повод големиот христијански празник – Божиќ до...

Католичките верници, протестантите го слават Божиќ на 25 декември – до...

Католичките верници, протестантите и дел од православните христијани кои се водат по грегоријанскиот календар утре го одбележуваат Божиќ, додека преостанатиот дел од православниот свет...