Ознака: Божиќ

Македонците во Албанија го одбележуваат Божиќ

Македонците во Албанија го одбележаа Христовото раѓање – Божиќ, присуствувајќи на светите литургии во храмовите во Мала Преспа, кои ги отслужуваат свештениците Алекс Темелко...

ФОТО: Потребно ни е духовно и национално единство за да опстоиме...

Со централна литургија во Соборниот храм во Скопје се одбележува Рождеството Христово - Божиќ Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан одржа архиерејска литургија на Свети...

Политичарите го честитаа Божиќ со пораки за сплотеност наспроти предизвиците

Премиерот Димитар Ковачевски во чест на големиот христијански празник, Рождество Христово – Божиќ, во име на Владата и во свое име, упати телеграма со...

Православните верници го слават Божиќ

Денеска е Рождество Христово – Божиќ. Именден празнуваат Христо, Христина, Божин, Божица, Ристо, Христина, Ристана, Ристовка… Божиќ спаѓа меѓу најголемите христијански празници, зашто на тој...

Пред Божиќ, по Божиќ, кај и да си, дома да си

Според теолозите, Бадник е денот пред Божиќ, најава за празникот Божиќ, очекување на Христовото раѓање. Затоа на Бадник семејството е божји храм. Всушност, секој...

Божиќ – како поттик за сенародно преумување

Да ги возвишиме својот ум и разум, да се очистиме и да ја претвориме нашата внатрешност во удобно уреден дом во кој ќе ја...

Бискупот Киро Стојанов упати божиќна честитка до католичките верници

Киро Стојанов, скопски бискуп и струмичко – скопски епарх, испрати божиќна порака. Католиците го слават Божиќ на 25 декември. Пораката ја пренесуваме во целост Драги...

Том Хенкс, Наоми Кембел и Ким Кардашијан меѓу ѕвездите што го...

Актерите Том Хенкс, Кристијан Бејл и Џенифер Анистон, моделот Наоми Кембел се меѓу славните личности што го слават православниот Божиќ. Актерката Џенифер Анистон која го...

Најубавите новогодишни и божиќни филмови

Накитена елка, топло какао или чај, пуканки, топло ќебе и маратон од новогодишни филмови, додека надвор врне снег. Вака отприлика ги замислуваме новогодишните и...

Путин сам присуствуваше на божиќната богослужба во Кремљ

Рускиот претседател Владимир Путин и покрај најавите на украинските медиуми за подготовка на посета на Донецк, не ја напушти Москва. Шефот на руската држава присуствуваше...